Ana sayfa » Squid Game Dizisi İncelemesi

Squid Game Dizisi İncelemesi

by salihkus

Netflix sayesinde sadece Amerikan değil, diğer ülkelerinde dizi ve film yapımlarına dair fikirler edinme şansı bulduk. İspanyolların, Almanların ve Fransızlarından çalışmalarına ek olarak son zamanlarda Asya yapımları işlere de denk geliyorum. Bunlardan birisi Squid Game dizisi.

Dizinin Konusu

Dizi hayatın kaybedenlerinden sayılabilecek, kumar düşkünü bir adamın, Gi-Hun‘un hayatını anlatarak başlıyor. Karısıyla ayrılmış, kızının doğum gününde bile ona yiyecek bir şeyler alabilecek durumu olmayıp kendi annesinden para alan bir adam. Hatta aldığı o parayla at yarışı oynayarak sözde parayı katlayacak ve kızına yemek ısmarlayıp, hediye alacak, diye düşünüp tüm parayı kaybeden bir insan.

Gi-Hun kişiliğinin yüzüne çarpıldığı bir günün gecesinde metre durağında tren beklerken iyi giyimli bir adam geliyor ve onunla oyun oynamak istiyor. Gi-Hun oynadığı oyun sonunda kazandığı paraya ek olarak daha büyük bir oyuna davet ediliyor.

Başlangıçta gitmeyi düşünmese de sonunda kendisini verilen karttaki numarayı ararken buluyor ve oyunlara 456. oyuncu olarak katılıyor.

Squid Game Dizisi Posteri

Squid Game Dizisi Oyunları

Türkçe olarak Squid, mürekkep balığı demek. Yani mürekkep balığı oyunu. Belki bizdeki köşe kapmaca gibi bir oyuna benzer diyebiliriz. Dizinin ilk bölümü bu oyunu anlatarak başlıyor. Aslında oldukça basit kuralları olan bir çocuk oyunu. Hatta dizideki neredeyse tüm oyunlar basit çocuk oyunları. Sadece bir fark var ki, bu oyunlarda kaybedenler ölüyor.

Squid Game dizisi bize Güney Kore’nin mahallelerinde oynanan çocuk oyunlarını görüyoruz. İzlerken kendi oynadığınız çocuk oyunlarına benzetmeden edemiyorsunuz. Fakat bir noktadan sonra oyunları değil, oyunlardaki insanların tutumunu düşünüyorsunuz.

Çünkü anlayacağınız gibi birileri bu oyunları organize ediyor ve bundan kazanç sağlıyor. Her bölümde insanlığına dokunan etkileyici anların olduğu bu diziyi hızlıca bitirdiğimi söyleyebilirim. Gi-Hun ile başlayan macerada farklı milletlerden insanlar göreceksiniz. Dizi bölümlerin başında karakterlerin geçmişine giderek onları bize yakınlaştıracak. Güney Kore’ye mülteci ya da uygun ücretli işçi olarak gelenlerin de hayatına şahit olacaksınız.

Squid Game Gibi Oyun Temalı Diziler

Son dönemlerde Netflix’de gördüğüm kadarıyla oyun temalı Asya dizi ve filmlerinde bir artış var. Yakın zamanda Japonlarında bir dizini izlemiştim; Alice in Borderland. O da izlenmeye değer, güzel bir yapımdı.

İlerleyen zamanlarda bu tip içeriklerin artacağını düşünüyorum. 2021 yılında Açlık Oyunları’yla başlayan bir furya var. Bu dizi de karanlık geleceği, günümüze uyarlanmış versiyonla iç dünyamızda dönen soruları da gayet net bir şekilde ortaya koyuyor. Squid Game’de de yönetmen Hwang Dong-hyuk aslında gözümüzün önünde olan ancak kafamızı çevirdiğimiz problemlere dokunarak ilerlediğimiz yönü bize anımsatıyor gibi hissediyorum.

Squid Game Dizisi Resmi Fragman

Bu Diziyi İzleyebilir Miyim?

Squid Game izlenecek bir dizi mi sorusunu kendinize soruyorsanız ya da zaten soruyu sormuş ve cevap için buraya geldiyseniz kısaca cevap vereyim, evet izlenir. Oyun oynamayı sevmenize gerek yok, kaldı ki dizinin türü Dram ve Gerilim olarak kaydedilmiş.

Ben üç dört gün içinde 9 bölümü bitirdim. Her bir bölüm 55-60 dakika arasında hazırlanmış. Bölümlerde Güney Kore filmlerindeki absürt müzikli sahneler ve abartılı görsel efektler yok. Aksine ölüm sahneleri oldukça gerçekçi.

Özetle vakti olanların diziyi tek solukta bitireceğine eminim.

Squid Game 2. Sezon Gelecek Mi?

Bildiğim kadarıyla Netflix kanadında 2. sezon için resmi bir açıklama yok. Ancak Netflix gibi trend seven bir kurumun böyle sevilmiş bir dizinin devamını yapmayacağını düşünmek fazla iyimserlik olur. Tabi ki konuyu ve konsepti sonuna kadar kullanacaklar. Buna lafım yok ancak uzatırken olayların büyüsünü kaybettirdikleri için izleyesi gelmiyor insanın.

İnşallah bu dizide de öyle olmaz deyip 2. sezonu beklediğimi buraya ekleyeyim. Gi-Hun’un intikamı en az 2 sezon daha ilerler diye düşünüyorum.

Bunlara da bakabilirsiniz