Ana sayfa » Neden İle Başla – Simon Sinek

Neden İle Başla – Simon Sinek

Yazar salihkus

Madem kitabımızın adı Neden İle Başla, biz de neden sorusu ile başlayalım. Bu yazıyı neden okuyorsunuz? Bu yazı bittiğinde elde etmek istediğiniz bir sonuç var mı? Yoksa sadece öylesine bir yazı gibi elinize alıp göz mü gezdiriyorsunuz? Peki sizce Simon Sinek bu kitabı, sizin bu yazıyı okuma amacınızla mı yazdı?

Kişisel gelişim kitaplarının artmasıyla beraber “neden” bulma çabasına eğilen yazar sayısı da arttı. Çünkü eskiden insanların uğraşları işleri olurken, artık insanlar işlerini uğraşları için finansman kaynağı olarak kullanmaya başladı. Bu da insanlarda bir amaç arayışı başlattı. İşiyle hayatı arasında bir bağlantı kurmak istediler. Kendilerine sürekli “Neden sabahın bu saatinde kalkıyorum?” diye sormaya başladılar.

Simon Sinek bu konuya şirketlerin gözünden bakmış ve bunu çok güzel başarmış. Kitap içinde neden diye soran ve ne diye soran şirketlerden örnekler göreceksiniz. Bu şirketlerin başındaki lider olabilmenin ve en önemlisi lider olarak kalabilmenin en önemli noktasını öğreneceksiniz.

Simon Sinek | Güvenin Tanımı

Kitabın İçerik Yapısı ve Dili

Neden İle Başla kitabı tam olarak 159 sayfadan oluşuyor. Standart kitap boyutundan küçük olması ve kullanılan sayfa içi dizayn ile aslında çok da uzun bir kitap olmadığını anlayabiliyorsunuz. Bilgisayarda, A4 boyutunda yazılmış hali belki de seksen sayfa filandır.

Ancak bu durum sizde bir ön yargı oluşturmasın. Kitabı okuduktan sonra kısa olan başka bir kitabı hatırladım: Küçük Prens.

Mükemmelliğe, yazıya eklenecek hiçbir şey kalmadığında değil, yazıdan çıkarılacak hiçbir şey kalmadığında ulaşılır.

Antoine de Saint Exupery

Tabi ki bu kitabı Küçük Prens ile karşılaştırmak gibi bir niyetim yok. Ancak esas güzellik sadeliktir ve Simon Sinek de bu sadeliğe yaklaşmış demek istiyorum.

Kitabı okuyuş olarak değerlendirdiğimizde çok akıcı olduğunu söyleyebilirim. Arıtan Yayınları’ndan, Sevgi Şen’in çevirisi okunabilir bir eser olmuş. Yorulmadan bir iki oturuşta bitirebileceğiniz bir kitap kesinlikle.

Neden İle Başla Kitabı Ne Anlatıyor?

“Büyük Liderler İnsanlara Nasıl İlham Verirler?” sorusunu soran Simon Sinek, liderleri etkileme yollarına göre ikiye ayırıyor. Birincisi manipüle eden yöneticiler; ikincisi ise ilham veren yöneticiler.

Simon Sinek bu iki yönetici arasındaki temel farkı Altın Çember ile tanımlıyor. “İnsanları motive etmek için onları manipüle etmek yerine, onlara ilham vermeyi seçen çok az lider var.” diyor. O liderlerin izledikleri yolun içgüdüsel olarak ortaya çıktığını da ekliyor. Bunu bilinçli olarak yapmıyorlar, onlar sadece öyle.

Yapılan işi de Altın Çember olarak özetliyor.

Altın Çember | Neden İle Başla

Sizin için her şeyin merkezinde hangisi var? NEDEN mi? NE mi?

Simon Sinek kitap içinde çok fazla örnekle şirketleri karşılaştırıyor ve yaşanmış örnekler NEDEN ile NE arasındaki farkı anlamanızı sağlıyor.

Görebildiğim kadarıyla kitap içinde iki şirketi sıklıkla kullanmış: Apple ve Southwest Havayolları.

Şirketlerin kendilerini nasıl tanımladığı, gidecekleri yolun öncüsü oluyor. Mesela bir teknoloji şirketi kendisini “Biz bilgisayar yapıyoruz,” diye tanımlıyor diyelim. Gün sonunda varılan noktada bilgisayar yapma konusunda yarışan şirketler ile karşılaşırız.

Ancak kendisini “bir yaşam şekli satıyoruz,” olarak tanımlayan Apple’ı ele aldığımızda durum değişiyor. Onlar da elbette bilgisayar yapıyor. Ama bilgisayarı iyi kılmaya çalışmıyorlar, kullanıcının deneyimini iyi kılmaya çalışıyorlar. Bu da NE yaptıkları değil; NEDEN yaptıklarını bildikleri için mümkün oluyor.

Neden İle Dönüşüm Serüveni

Kitap içinde Apple örneklerinin yanında Southwest Havayolları’nın da sıklıkla örnekleri geçiyor. Şirketin çöküş dönemlerinden nasıl kurtulduğu çok güzel bir dil ile anlatılıyor.

Şirketin başına geçen liderlerin NEDEN ile şirketin kültürünü nasıl değiştirdiğini, değişim sırasında kullanılan yöntemleri ve alınan aksiyonları okudukça değişimin nasıl yönetileceğini anlıyorsunuz.

Her kelime bana, yalın üretimin hayata uyarlanmış versiyonunu çağrıştırdı. Sanki anlatılan her şey aslında TEK bir şeyi savunuyor gibi. Aslında her zorluğun üstesinden gelmenin anahtarı TEK bir şey gibi; Güvenli İletişim.

Neden İle Başla | Apple ve Southwest Örnekleri

Southwest Havayollarında SMED

Yazımın son kısmında, Southwest Havayolları’nın başından geçen bir olayı, yalın üretimin temellerinden birisiyle benzeteceğim.

Kitap içinde okurken direk üzerine “Tamamen SMED yapılmış,” olarak not almıştım. O sebeple bu örneği paylaşmak istedim. Aklıma hemen benim SMED hakkındaki yazım geldi.

1971 yılında Southwest Havayolları para sıkıntısı çekiyormuş. Bu sebeple uçaklarından birisini satmak zorunda kalmışlar. Bu da dört uçak gerektiren uçuş programını, üç uçakla yapmak zorunda olmak demekmiş. Önlerine iki seçenek çıkmış; ya uçuş programını bozacaklar ya da 10 dakikada bir uçuş yapabilecekleri bir sistem geliştireceklermiş.

10 dakikada bir uçuş gerçekleştirmek demek, havalimanına inen uçağı 10 dakika sonra yeni uçuşa hazır etmek demek. Yani aslında bir üretimi biten makinenin farklı bir ürünü üretebilecek hale geçmesi için gereken süre ile benzer. Ne kadar kısa sürede yeniye hazır olursanız, o kadar çok farklı ürün üretebilirsiniz. Southwest için de durum, o kadar çok uçuş yapabilir olmuş.

Bu değişim Southwest’e çok fazla para kazandırmış. Yazar kazanılan parayı şöyle anlatıyor; yeni uçuşa hazırlanma süreleri eğer 5 dakika daha uzun bir süre olsaydı, yaklaşık bir milyar dolara mal olarak 18 tane uçaklarının daha olması gerekecekti.

Ve bu başarı tabi ki NEDEN ile geliyor.

Simon Sinek kendi nedenini bulmak yolcuğunda güzel bir rehberin ilk kısmını yazmış. Okumanızı ve onun paylaşımlarını takip etmenizi tavsiye ederim.

Keyifli Yaşamlar,