Ana sayfa » Herkes Borsada | Excelde Borsa Takip Programı Yapımı

Herkes Borsada | Excelde Borsa Takip Programı Yapımı

by salihkus

Son zamanlarda borsa kelimesini hiç duydunuz mu? 2022 yılının Ekim ayından başlayarak devam eden bir borsa yatırım trendi var ülkemizde. Nereden mi biliyorum? Sürekli duyuyorum ve görüyorum. Ek olarak Google Trend üzerinden de kontrol ettim. Borsa Takip, Borsa, Hisse gibi kelimeler Eylül sonu, Ekim başı gibi yükselişe geçmiş.

Neden Herkes Borsadan Bahsediyor

Son zamanlarda gördüğüm herkesin konuştuğu iki konudan birisi enflasyon, diğeri de borsadaki yükselişler. Bunun temel sebebi BIST100 ve BIST30’daki dramatik yükselişler olabilir. Yaklaşık olarak Temmuz 2022’de yatay hareketini bozan endeks, 12 Eylül’de zirve yapmış ve ufak bir düzeltme sonrası son yılların en büyük yükseliş trendine başlamış. Şuan yıllık yükseliş %186 civarında.

BIST 100 4 Ocak 2023 Grafiği
BIST 100 Borsa Güncel Durum

Fark edeceğiniz üzere bu da Google Trends üzerinde gördüğümüz grafik ile örtüşüyor.

Türk Lirası’nın Dolar ve Euro başta olmak üzere döviz karşısındaki büyük kaybının ve yüksek enflasyonun ardından insanlar görece fiyatı düşük olan borsaya yöneldi. Bu yükseliş nereye kadar devam eder, düşüş başladığında nerelere geliriz bilmiyorum. Ancak düşmeye başlayacağını kesin olarak biliyorum. Sonuçta, hiç bir şey sonsuza kadar yükselemez. Yatırım takibinizi buna göre yapmanızı öneririm.

Borsa Takip Sistemleri

Borsaya giriş yapan herkesin de ikinci merak ettiği konu yatırımlarını nasıl takip edeceği. Borsa takip sistemleri internette ve uygulama marketlerinde fazlaca var. Fakat benim beklentilerimi karşılayanını bulamadım. Ya çok ayrıntılı ya da baya yüzeysel. Çalışma mekanizmasını çözemedim ya da beklediğim detayları bana sunamadı.

Beğenmeye uygun olanlar da oldukça pahalı olduğundan ve aslında yatırımlarım öyle binlerce lira olmadığından ötürü almak bana mantıksız geldi.

Bu sebeple kendim bir tane yaptım. Excel yetkinliklerimi kullanarak, sıfır VBA kodu kullanarak bir program oluşturdum.

Öncelikle kendim bir süre kullandım ve eksik gördüğüm konuları ekledim. Bir iki arkadaşıma kullandırıp yorumları aldım ve sistemi iyileştirdim.

Haydi Beraber Borsa Takip Programı Yapalım

Şimdi de sizlerle bu sistemi paylaşmak için bir Youtube serisi çekiyorum. Bu yazıyı yayınlarken video serisinin yarısına geldim ve ilk tanıtım videosunu Youtube üzerinde paylaştım. Mutlaka izleyin.

Bu tanıtım videosu ile beraber programın kabiliyetlerini size aktardım. Takip eden izleme listesinde programı sıfırdan nasıl yapılacağını anlattım. Adımları izleyerek kendinize yapabilirsiniz. İlave olarak aşağıdaki linkten ürünün güncel versiyonunu indirebilirsiniz. Yorumlarınızı paylaşmayı atlamayın lütfen.

Borsa Takip Programı Excel Tanıtım Videosu

Bunlara da bakabilirsiniz