Ana sayfa » REGIOJET İle Avrupa’da Tren Yolculuğu Yapmak

REGIOJET İle Avrupa’da Tren Yolculuğu Yapmak

by salihkus

Eylül 2023 dönemindeki Doğu Avrupa seyahatimizde iki kere Regiojet ile tren yolculuğu yaptık. Her ikisi de trenin farklı sınıf koltuklarında olduğu için güzel bilgiler topladım. Bu konuda spesifik yazı pek olmadığı için ayrıntılı bir rehber yazısı yazmanın iyi olacağını düşündüm.

En başta özetle gireyim ki; RegioJet bir Çekya markası olarak benden geçer not aldı. Bu bölgedeki farklı seyahatlerimde rahatlıkla yeniden kullanırım. Ancak sınıf seçimlerimde daha bilinçli ilerlerim. Siz de Prag çevresindeki tren seyahatleriniz için bu yazıdan yararlanabilirsiniz.

Tren Biletlerini Nereden ve Nasıl Aldık

Avrupa seyahat planlama yazılarımda kullandığım uygulamalarda mutlaka bahsettiğim gibi biletlerimi Omio ya da Trainline uygulamaları üzerinden alıyorum.

Birden fazla tren şirketinin ortak noktaları olması sebebiyle genelde de burada yolculuk yapacak insanlar tarafından tercih ediliyor.

Bölgelere göre değişmekle beraber her seferinde farklı birisinde fiyat daha avantajlı olabiliyor. Bu sebeple her seyahatinizden önce kontrol etmenizde fayda var.

Hangi Tren Şirketini Seçmemiz Daha İyi Olur?

Bu uygulamalara girdiğinizde göreceğiniz gibi aynı rotada mutlaka birden fazla tren şirketi çalışıyor. Tabi Almanya, Fransa gibi büyük ülkelerin iç yolculukları için bakıyorsanız sadece DB ya da ICE görmeniz muhtemel. Ancak genelde ülkeler arası ya da sınıra yakın yolculuklarda iki ülkenin de şirketini görürsünüz.

Şu ana kadar üç farklı şirketi deneyimledim ve hepsinin avantajıyla dezavantajı var. Ancak hepsi güvenilir ve en azından yolculuğun başında hepsi temiz diyebilirim.

Bu sebeple uygulamalar kataloğuna aldıysa o şirkete güvenin. Ancak yine de ufak Google araştırmasının zararı olmaz. Sonuçta her tren şirketinin kendisine has özellikleri (avantaj & dezavantaj) oluyor.

Bilette Hangi Sınıfı Seçeceğiz

Yine şirketten şirkete değişmekle beraber pek çok şirketin farklı yolcu sınıfları olabiliyor. Bunların farklarını en iyi Omio uygulamasında görebilirsiniz.

RegioJet için toplamda 4 seçenek sunuluyor;

  • Economic
  • Standard
  • Relax
  • Business

Fakat genel olarak diğer şirketlere baktığımızda Standart ve Business Sınıflarını gördüm. Her şirketin Standardı ve Businessı arasındaki farklar değişkenlik gösterdiğimden dolayı özellikle incelemenizde fayda var. Dediğim gibi bu özellikleri Omio uygulamasında daha net görebilirsiniz.

Bilet Seçiminde Önemli Noktalar

Biletimizi alırken sınıf seçiminin yanında dikkat ettiğimiz birkaç konu daha vardı. Bunlar da yolculuğun kalitesini ve güvenini etkileyen çok önemli konular. Hatta bazıları sınıf seçiminden bile değerli diyebilirim.

Aktarmalar Arası Süreye Dikkat Edin

Avrupa’da tren ağı çok geniş olmasına rağmen A noktasından B noktasına tek trenle gitmeniz mümkün olmayabilir. Birbirine çok yakın olmayan şehirler arasında seyahat ederken aktarma yapmanız gerekebilir.

Bu aktarma durumunu da size önerdiğim uygulamalardan net olarak görebilirsiniz. Mümkünse 0 aktarma yapmanız daha iyi olur. Ancak dediğim gibi aktarma yapmanız gereken yerler de olacaktır.

Aktarma yapacağınız durumlarda trenler arasındaki süreye dikkat etmeniz gerekli. ‘Burası Avrupa, burada rötar olmaz,’ demeyin. Her iki seferimde de rötar oldu.

Program size otomatik olarak araların 5-10 dakika olan trenler önerecektir. Almayın. Böyle bir riske değmez bence. Onun yerine minimum 1 saatlik ara olmasına dikkat edin derim. Hatta ilk tren uzun süreliyse aradaki beklemeyi daha da uzatabilirsiniz. Bütçe dostu bir seyahat için zamandan feragat etmeniz gerekmekte.

İstasyonlara Dikkat Edin

Avrupa’daki şehirlerin bir çoğunda Türkiye’deki gibi 1 adet ana tren garı yok. Şehrin tam ortasında, sağında, solunda, her yerde tren garı olabilir. Konumları gidecekleri rotaya göre belirlenmiş olur genelde.

Örneğin Budapeşte’de bizim bindiğimiz tren 2 farklı ana istasyona uğruyordu. İkisi de şehrin farklı uçlarıydı ve bizim konaklama yerine varışımızı ciddi anlamda etkileyecek yerlerdeydi.

Bu sebeple bineceğiniz ve ineceğiniz istasyonların harita üzerindeki yerini mutlaka görün ve bu konumların sizin için sorun olmadığından emin olun.

Aynı konuyu aktarmalar için de söylemek mümkün. Aktarma duraklarınızın aynı olduğuna ya da belirtilen süre içinde geçiş yapabileceğinize mutlaka dikkat edin.

İnternetten Yorumlara Mutlaka Bakın

Bilet aldığınız şirket ile ilgili yabancı kaynaklardan yorumlara mutlaka bakın. Bilet satan sitelere göre her şirket iyi. Fakat bilinmeyen sorunları kronik olarak yaşatan şirketleri araştırıp öğrenmeniz gerekli. Aynı zamanda şirketler gibi gittiğiniz durakları da araştırmanızda fayda var.

RegioJet ile İkramları ve Büfesi

RegioJet ile tren yolcuğu yapacaksanız ilk söylemem gereken şeylerden birisi gerçekten çok uygun büfesi olduğu. Çekya kronu bazlı bir fiyatlandırması olan trenin belirlediği liste istasyonlardaki fiyatlardan uygun, şehir içiyle yarışır düzeyde.

Fakat size bilet satarken gösterilen ücretsiz kahve konusu biraz karışık. Araca bindiğiniz gibi birer adet suyunuzu hemen veriyorlar. Ancak kahve için Standard sınıfındaysanız uygulama üzerinden sipariş vermeniz gerekiyor.

Normalde yol görevlisi bayanlar sizin bulunduğunuz alana gelmiyorlar. Arada gelen siparişleri toplayıp getiriyorlar. Ancak Relax ya da Business sınıfındaysanız gelip rutin şekilde soruyorlar.

Bu sebeple ilgili uygulamayı seyahate başlamadan telefonunuza indirmenizde fayda var. Zira trenin Wi-Fi’si ile indirmeye çalışınca 1 saat filan sürüyor.

Yolculuğun ve Manzaranın Keyfini Çıkarın

RegioJet ile yaptığım Viyana, Prag ve Budapeşte arasındaki 2 yolculuğumun çok da fazla manzaralı olduğunu söyleyemem. Bir İsviçre havası kesinlikle beklemeyin. Yine de göreceğiniz güzel ufak tefek kasabalar, ormanlar, büyük ve yeşil boşluklarla dolu keyifli bir yolculuk sizleri bekliyor.

Umarım bu yazı ile size RegioJet ve Avupa’da tren yolculuğu planlamaya yönelik bir destek sağlamışımdır.

Keyifli seyahatler.

Bunlara da bakabilirsiniz