Ana sayfa » Minimum Maliyet İle Avrupa Gezisi Planlama

Minimum Maliyet İle Avrupa Gezisi Planlama

by salihkus

Minimum maliyet ile Avrupa gezisi planlama işi birkaç ay önce Türkiye içinde gezmek için haritayı açmış yer bakıyorken başladı. Araştırmama İstanbul’un yakınlarındaki yerlerden başladım. Nereye baktıysam, sonunda o bölgenin öylesi bir maliyeti hak edecek kadar güzel olmadığı kanısına varıp, sonraki yeri araştırmaya başlıyordum.

Maliyetler içinde konaklama, yol ve yeme içme vardı. Bir noktada kendimi Doğu Avrupa ülkelerindeki fiyatları incelerken buldum. Konu böyle devam etti ve sonunda 3-4 bin gibi bir ücreti Türkiye’de harcamaktansa çıkıp yeni bir kültür görmenin daha mantıklı olacağına karar verdik.

Bu yazımda da minimum maliyet ile Avrupa gezisi planlama nasıl yapılır, bunu açıklayacağım. Bu konuda çok tecrübeli olduğumdan değil ancak oldukça iddialı rakamlarla bir planlama yaptım. Bu satırlar yazılırken henüz gezi gerçekleşmedi. Yani planlanan gerçekleşti mi, henüz söyleyemeyeceğim fakat planın nasıl yapıldığını aşağıda bulabilirsiniz.

  1. İLK DURAĞA KARAR VERMEK
  2. AVRUPA GEZİSİ İÇİNDE SONRAKİ ADIMLARI ARAMAK
  3. YURDA DÖNÜŞ

AVRUPA GEZİSİ PLANLAMA SÜRECİNDE İLK DURAĞA KARAR VERMEK

İlk adım her zaman en zorudur.

Eski bir deyiştir ancak kesinlikle doğru olduğunu düşünüyorum. Gezi planlamasında karar vermesi en zor adım, ilk olarak nereye gideceğimize karar vermekti. Bu kararı verebilmek için keşfettiğim bir Google aracını kullandım: Google Flight.

Linke tıkladıktan sonra açılan sayfanın sağ orta kısmındaki haritaya tıklayın. Harita büyüyecek ve solda bir şerit duracak. Şeritte nereden kısmı konumunuz olurken, nereye kısmı boş kalacak. Tarih seçme kısmında da “Sonraki 6 ay içinde 1 haftalık gezi” ibaresini göreceksiniz.

İşte bütün keşif bu alanda yapılacak. Ancak keşfe çıkmadan önce kendinize sormanız gereken çok önemli bir soru var.

Bir Şeyi Sabitle, Bir Şeyi Esnek Tut

Minimum bütçeli bir gezi planlaması yapmak istiyorsanız iki şeyden birisini sabitleyip, diğerini esnek bırakmanız gerekmektedir; yer ve zaman.

Yani ya zamanı sabitleyip uygun bir yer bakacaksınız, ya da yeri sabitleyip zaman bakacaksınız. Çünkü sabit bir yer ve zamanda bir yerde olmak istediği size pahalıya patlayabilir.

Biz zamanı sabitledik. Ekim sonu, Kasım başı gibi yola çıkmak istedik ve 3-4 gün içinden en uygunu ile başlayan senaryoları çalışmaya başladık.

Google Flight İle İlk Şehri Belirlemek

“Gidiş Dönüş” olarak seçili olan seçeneği “Tek Yön” olarak değiştirin. Sonraki 6 ay kısmını da değiştirin. Belirli tarihler seçeneğini tıklayın ve bir tarih seçin. Ne kadar sonrasının ideal olduğunu söylemek çok ancak 3 ila 6 ay arasında olması benim önerim olur. Yani minimum 3 ay önceden plan yapmalısınız demek. Eğer yaz sezonuna bir plan yapacaksanız bu sürelere bir ay daha ekleyin.

Tarihinizi seçtikten sonra harita üzerinde değişimler olacaktır. Google hızlıca, seçtiğiniz tarihte, bulunduğunuz konumdan hareketle gidebileceğiniz yerleri size sunacak. Ortalamanın altında olan fiyatları yeşil ile işaretleyecek ve böylece sizin de ilginizi çekecek.

Görselde fiyatları Euro(€) olarak paylaşıyorum. Çünkü kur sürekli değişiyor ve TL (₺) karşılığı farklı olabilir. Ancak Euro olarak bakmak daha sabir bir bilgi sunacaktır.

Daha önce uçak bileti fiyatlarına baktıysanız 39€’nun (yaklaşık 253₺) aslında çok ucuz bir fiyat olduğunu görebilirsiniz. Çoğu yurt içi uçuş ile aynı fiyat olduğu kesin.

Ben de böyle inceleme yaparken Milano ile Roma arasında kaldım ve Roma’yı seçtim. Yaklaşık 35€ gibi bir ücret ile kişi başı, tek yön bilet buldum.

Böylece ilk durağım belli olmuştu.

AVRUPA GEZİSİ İÇİNDE SONRAKİ ADIMLARI ARAMAK

Sonraki adımlar konusunda daha rahatsınız. Bir önceki adımın aynısını yapacaksınız.

Başlangıç konumunuzu ilk gittiğiniz şehir olarak ayarlayacaksınız ve 1-2 gün sonrası için en uygun uçuşun nereye olduğuna bakacaksınız. Güzel bir şehir bulamadınız mı? Sorun değil alternatiflerimiz var.

Minimum Maliyet ile Yakın Bir Şehre Geçmek

Her zaman bulunduğunuz yerden istediğiniz bir uçuş bulamayabilirsiniz. Esneklik bu noktada da devreye giriyor. Avrupa içinde otobüs ya da tren ile ulaşım oldukça sık rastlanan ve ucuz olan seçeneklerdir.

Otobüs için yakın zamanda ülkemize de Kamil Koç ile giriş yapan FlixBus’ı; tren için ise genel bir tren bileti arama sitesi olan TrainLine’ı önerebilirim.

Tren ve otobüs bilet seçeneklerinde de, aynen uçak biletlerinde olduğu gibi zamanı esnek tuttuğunuz vakit indirimli bilet bulabiliyorsunuz. Türkiye’deki gibi sabit fiyat ile değil; değişken fiyat ile satılıyorlar. 9€ ile 30€ arasında çok uygun fiyatlarda geceyi de geçirebileceğiniz yolculuk seçenekleri elde edebilirsiniz.

Ben Roma’dan Venedik’e tren ile geçeceğim. Yolda geçirdiğim süre de gece uykum olacak. Böylece bir gecelik konaklama ücreti eksilecek.

YURDA DÖNÜŞ

Uçak, tren, otobüs, uçak…

Gezme limitlerine ulaştığınızı düşündüğünüz zaman artık eve dönüşü planlamaya başlayın. Bu adımı da kesinlikle çok geciktirmeyin. Çünkü eve dönüş en pahalı masraf kalemi olabilir.

Gitme ihtimaliniz olan, muhtemel şehirlerden Türkiye’ye dönüş bileti bakın. Muhtemelen ülkeden çıkış için aldığınız biletten pahalı olacaktır. Ancak doğru yer ve zamanı bulursanız ortalamanın altında kalabilirsiniz.

Ne yazık ki Google Flight aracında Nereden kısmını boş bırakıp, Nereye kısmına bir şey yazarak arama yapamıyoruz. Ancak hızlıca Nereden kısmını değiştirip Türkiye’ye dönüşlere bakabilirsiniz.

Doğru zaman ve şehri bulduğunuzda, ilk şehir ile son şehir arasını nasıl doldurduğunuza bakın. Eğer gerekliyse otobüs ya da treni ara duraklara geçiş için kullanabilirsiniz.

Örneğin ben yurda dönüş için en uygun seçeneği Berlin olarak belirledim. Berlin’e en ucuz gitmenin yolu da Bologna’ydı. Venedik’ten Bologna’ya bir tren ayarladım ve bütün rota tamamlanmış oldu.

Rotam içinde üç uçak, iki tren seferi mevcut. İki kişi için bütün bu yol 2.000₺’den az tuttu. Konaklama için Booking’den uygun bir otel bulduk. Berlin’de ise AirBnb’den yararlandık.

Vize, pasaport ve gidiş öncesi hazırlıkları başka bir yazıda derleyeceğim. Bir endüstri mühendisi olarak söyleyebilirim ki, seyahat planlaması da tam olarak bir endüstri mühendisliği işi olabilir.

Keyifli yaşamlar,

Bunlara da bakabilirsiniz