Ana sayfa » Venedik Gezisi Planlama Rehberi 2023

Venedik Gezisi Planlama Rehberi 2023

by salihkus
Venedik-Gezisi-Rehberi-2023

Bugün İtalya’nın ikonik şehirlerinden birisine yolculuğa çıkıyoruz; Venedik. Venedik gezisi Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirdiğimiz; Ocak 2023’de planlamaya başladığımız bir gezi.

Bu yazı, unutulmaz bir gezi deneyimi yaşadığımız Venedik’e odaklanıyor. Sizi başından sonuna kadar bu büyüleyici şehre ve problemlerine götüreceğim. Gezimizi nasıl planladığımızı, nelerle karşılaştığımızı, ne kadar bütçe ayırdığımızı ve sonuçta ne kadar harcadığımızı paylaşacağım.

Gezilecek yerlere yönelik pek bilgiyi bu yazıda konu etmedim. Daha çok gezinin planlama aşamalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Venedik’e Ulaşmak

Geziye 2 yaşına henüz tam girmemiş oğlum, eşim ve annemle beraber çıktık. Küçük bir bebek ile geziye çıkmanın tecrübesi paha biçilemez. Yazı içinde mümkün olduğunca buna da değineceğim.

Yaklaşık Ocak 2023 tarihinde bir Avrupa gezisi yapmak amacıyla Google Flight sayfasını açtım ve tarihleri, uçuşları kontrol etmeye başladım. Nisan ayında çok uygun uçuşlar olmasına karşın Ramazan Ayına denk geldiği için o dönemi tercih etmedik. Sonraki en uygun dönem olan Mayıs ayına biletlerimizi aldık. İlk durak Venedik, oradan da Paris’e.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan (SAW) direkt olarak Venedik’e (VCE) gittik.

Venedik gezisi planlarken mayıs ayında ortalığı günlük güneşlik beklemesem de en fazla biraz kapalı olur diye düşünüyordum. Fakat ıslanan kıyafetlerimizi zor kuruttuğumuzu söylemem gerek.

Venedik Yağmuruna Nasıl Hazırlandık?

Yola çıkmadan 10 gün önce hava durumunu kontrol etmeye başladım. Çünkü pandemiden önceki gidişimizde su taşkınına ve akşama doğru yoğun yağmura denk gelmiştik. O deneyim Venedik’in bütün güzelliğini yok etmeye yetmişti. Nisan boyu günlük güneşlik olan yer, tam da bizim gittiğimiz hafta yoğun sağanak yağışa başladı.

Venedik’te geçirdiğimiz 2 gece, 3 gün boyunca çok nadir durdu.

Bunu önden bildiğimiz için hazırlıklarımızı buna göre yaptık:

  • Ayakkabılarımızı kontrol ettik. Su geçirmemeliydi.
  • Kıyafetlerimizi kontrol ettik. Soğuk değil, yağmurlu olacaktı. Kıyafet üstüne giymelik poşet gibi yağmurluklardan aldık
  • Şemsiye aldık.
  • Bebek arabasının yağmurluk muşambasını aldık.
  • Yedek çorap stoğunu arttırdık.
  • Çanta ve gerekirse üstümüze geçirmek için jumbo boy çöp poşeti aldık.

Uçağın inişe başladığı andan itibaren varlığını sürdüren yağmur gezimizin ne kadar yorucu olacağını bize net bir şekilde anlattı.

Venedik Gezisi İçin Konaklama Seçimi

Bildiğiniz gibi Venedik bir grup adadan oluşuyor. Bu adaların hemen yakınında bir de ana kara olarak adlandırabileceğimiz Marghera ve Mestre-Carpenedo kısımları bulunuyor.

Yola çıkmadan önce yerli ve yabancı birçok blogu okudum ve Booking ile Airbnb üzerinde çok fazla yeri karşılaştırdım. Otobüs fiyatlarını, market fiyatlarını da hesaba dahil edince bizim grubumuz için en mantıklı lokasyon Ana Karada, tren istasyonuna 10-15 dakika yürüme mesafesinde bir Airbnb eviydi.

Eve iki gece için 230€ ödedik. Ev ufak ancak kullanışlıydı. Evde kısa kullanım için gerekli olabilecek bir çok şey vardı. Yakınlarda birkaç büyük market ve bizi ada bölgesine götürecek otobüs durağı vardı. İdeal konum.

Ev içinde bölge hakkındaki gerekli bilgileri barındıran bir de pano vardı. Otobüs isimleri, saatleri, ücreti, bileti alacağımız yer gibi…

Bu linkten Fabio’nun ev bilgisine ulaşabilirsiniz. Tanıtımda yazanları fazlasıyla karşıladı hatta çıkışımızda çok büyük bir sorunumuza destek oldu. Buna yazının sonlarına doğru değineceğim. Venedik gezisinde onun evinde kalmak güzeldi.

Venedik Havalimanından Nasıl ve Kaç Paraya Geçiş Yaptık?

Marco Polo Havalimanına (1) inmeden önce en mantıklı ulaşımın otobüs olduğunu Airbnb ev sahibimiz Fabio söylemişti. Biz de öyle yaptık ve ana kara üzerinde bulunan Venezia-Mestre’ye (2) ulaşmak için 15 Nolu Actv otobüsüne bindik.

Marco Polo Havalimanı – Venezia-Mestre arası otobüs yolculuğu 30 dakika civarı sürüyor ve tek yön alırsanız kişi başı 10€; gidiş-dönüş alırsanız da kişi başı 9€x2 olarak ücretlendiriliyor. 3 kişiye kadar otobüs daha mantıklıyken, eğer 4 kişiyseniz taksiye binmenizi öneririm. Biz gidiş-dönüş için 54€ ödemiş olduk

Bileti online almak isterseniz Venedik’in Turistler için oluşturduğu siteyi bu linkten ziyaret edebilirsiniz.

Venedik Gezisi Havalimanı ve Konaklama Haritası

Otobüsle tren istasyonuna vardıktan sonra Pegasus’un abartılı fiyatlarıyla bezeli menüsünden bir şey yemediğimiz için garın içindeki dükkanlardan kruvasan aldık. Kayısı reçelli krusan o yorgunlukla oldukça iyi geldi.

Kalacağımız yer(3) ana karadaydı. Genel olarak merkezi tren istasyonu(2) olarak kabul edip, oraya 10-15 dakika yürüme mesafesinde bir Airbnb evi kiralamıştım. Venedik gezisi için size tavsiye edeceğim de kesinlikle bu olur. Adalarda bir otel ya da ev kiralamanın bedeli gereksizce yüksek. Eğer fazla bütçeniz varsa tren istasyonuna daha yakın ve daha lüks bir ev ya da otel kiralayabilirsiniz.

Airbnb Evimize Gidiş

Tren istasyonundan eve yürüme olarak 10-15 dakika gitmek teoride mümkün olsa da yağmurlu hava bize izin vermedi. İstasyonun önünden bir taksiye bindik. Valizimiz ve bebek arabası olduğu için taksi şoförü abimiz İtalyanca bir şeyler söyledi.

venedik-market-raflari
Venedik’teki İlginç Manav Rafları

Fakat yolu çok da uzatmadan 12€ maliyet, 10 dakika gibi bir sürede vardık. Taksi de tren yolunun üzerinden tırmanmak için biraz dolaştığından dolayı yürüme ve araç süresi aynı oldu diye düşünüyorum.

Fabio ile havalimanında ve tren istasyonunda iletişime geçmiştim. Kendisi şehirde değilmiş. Bu sebeple bir arkadaşını gönderdi. Eve hızlıca girdik ve yerleştik. Pasaport fotoğraflarımızı aldıktan ve ev kurallarını anlattıktan sonra bizi yalnız bıraktı ve gitti.

Evin yakınlarında bir market olduğunu yola çıkmadan önce Google Map üzerinden araştırmıştım. Hemen oraya gittik ve akşam yemeği için bir şeyler aldık. Kahvaltılık bir şeylerle beraber 30€ civarı bir harcama yaptık. Tabi ki biz eve girdiğimiz için yağmur yavaşlamıştı.

Venedik’te Doğalgaz Kısıtlamaları

Yağmurdan ıslandığımız için Fabio’dan petekleri açmasını rica ettim. Çünkü genel Airbnb evleri gibi ısınma uzaktan kontrol ediliyordu. O da bana çok ilginç bir bilgi verdi. İtalya’da ısıtma 8 Kasım – 7 Nisan tarihleri arasında kullanılabiliyormuş.

Yanımızda bir bebek olmasının avantajı olarak bir süre kaloriferi açtı. O kısa sürede de kıyafetlerimiz, ayakkabılarımız ve diğer eşyalarımız sonraki gün için yeterince kurudu.

Venedik Adasına Ulaşmak

Eve 3 dakika uzaklıktaki bir duraktan 3 Numaralı ACTV otobüsüne bindik ve direk Venedik adasına geçiş yaptık.

Bileti durak ile ev arasındaki bir bakkaldan aldık. 3 kişi için gidiş dönüş bilet 9€ tuttu. Gidiş dönüş biletleri için bir bilgi eklememde fayda var. Türkiye’deki gibi bir kart ve okutma sistemi yok. Ufak bir kağıt alıyorsunuz elinize ve otobüse ilk bindiğinizde okutuyorsunuz. Dönüşte okutmanıza gerek yok, fakat yanınızda olmalı.

Kontrol olmaz demeyin. Yabancı nüfusun artışından mıdır, bilmem; bize seyahatimizde kontrol denk geldi.

Yaklaşık 15 dakikada adaya ulaştık. Otobüs duraklarında indikten sonra karşımıza hafif yağmur ve dağ gibi büyük bir merdiven çıktı. Bizi adaya bağlayan o merdiveni bebek arabasıyla çıkmak güne başlamak için hiç de iyi değildi.

Venedik Adası Gezisi Özeti

Ada gezisine çok girmeyeceğim. Zira gün boyu yağan yağmurdan ötürü pek de bir şey anlamadık. Ancak bebekle gezmenin zorluğunu sonuna kadar yaşadık.

Yağmurla birleşen kalabalık çekilmez bir hal aldı. Öğlen gibi biraz duran yağmurda bir yerde kahvemizi içtik ve yola devam ettik.

Adada pizza ve makarnamızı da yedikten sonra fazla geçe kalmadan eve döndük.

Şehrin sivri sinekleri oğlumun yüzünü ısırmıştı ve dudağıyla gözü gün içinde daha da şişmişti. Ev çevresinde bir eczane bulup derdimizi anlattık ve bir merhem aldık. Normalde İtalyanlar İngilizce konuşmayı tercih etmese de eczacı kız oldukça net iletişim kurdu ve yardım etti.

Venedik’ten Ayrılmak

2 gece olarak planladığımız Venedik gezimiz ertesi sabah bitti. Arada hem adayı hem de evimizin çevresini bol bol gezmeye çalıştık.

Evden ayrılıp Paris uçağına yetişeceğimiz sabah evden çıkarken valizimi bina içinde unuttum. Anahtarı da evde bıraktığım için içeri giremedik. Telefon internete bağlı değildi. O an neler hissettiğimi tarif edemem; valizi bırakıp uçağa gitmek mi, uçağı bırakıp valizi beklemek mi?

Evin balkonunun altına geçtiğimde internetin çektiğini fark ettim ve hemen Fabio’ya yazdım. Sağolsun acayip yardımcı oldu. Babasını aradı ve o bir süre sonra gelip bize kapıyı açtı. Adam pijamalıydı.

Böyle bir macera ile aynen geldiğimiz gibi havalimanına gittik.

Gerçi tren istasyonuna gitmek için taksi değil, yürümeyi kullandık. Gerçekten de 15 dakika filan sürdü.

Onca koşturmacaya rağmen uçak 45 dakika kadar gecikti ve biz elimizde bebek arabası, valiz gibi ağır eşyalarda yollardaki, merdivenlerdeki koşuşturmacamızla kaldık.

Venedik’te Toplam Ne Kadar Harcadık?

Venedik gezisinde konaklama haricinde 160€ gibi bir harcamamız oldu. Bizi 3,5 kişi gibi düşünebilirsiniz. Ancak tabi ki bazı şeyler doğrudan bölünmeyecektir.

Açıkçası yağmur olmasa daha fazla harcardık diye düşünüyorum. Ama 200€ – 220€ bandını da geçmezdi.

Siz de planını ayrıntılarıyla ve mutlaka yedekleriyle beraber yapmayı atlamayın. Özellikle de Venedik’e yağmurda denk gelmemeye dikkat edin. Hiç tadı tuzu olmuyor.

Bunlara da bakabilirsiniz