Ana sayfa » Paris Gezisi Planlama Rehberi 2023

Paris Gezisi Planlama Rehberi 2023

by salihkus

2023 yılının Mayıs ayında ailemle beraber ufak bir Avrupa Gezisi yaptık. Bu geziye Venedik’ten başladık. Paris gezisi ile devam edip sonlandırdık. Bu yazı içinde size turumuzun Paris kısmıyla alakalı planlamaya yönelik bilgilerini vereceğim. Paris’e nasıl gidilir, şehir içi ulaşım için en mantıklı seçenek nedir, hangi bölgelerinde kalmak uygundur, gibi sorulara odaklanacağım.

En başından belirtmek istiyorum ki, üç gece olarak planladığımız Paris gezisi en az beş geceyi hak ediyormuş. Bir ön yargı ile gidip, hayranlıkla geri döndük. Paris güzeldi. Elbet problemleri vardı ancak güzeldi.

Haydi vakit kaybetmeden başlayalım.

Paris’e Nasıl Ulaştık?

Dediğim gibi Mayıs 2023’deki gezimiz Venedik ile başladı. Bunun öncesinde Avrupa gezisi yaptığımızda da Venedik’e uğramıştık ancak Paris yeni bir destinasyondu. Ben iş sebebiyle önceki yıllarda gitmiş olsam da gezi için gitmekle iş için gitmek iki ayrı vaka.

Ülkeye Venedik VCE Havalimanından, easyJet Havayollarıyla geldik. Varış noktamız Paris-Orly (ORY) Havalimanı’ydı. Rötarlı kalkan uçak normal vakitte ORY’ye indi.

Teknik olarak Avrupa Birliği içinde seyahat ettiğimiz için ülke girişinde ilave bir pasaport kontrolüne girmedik. Ancak ülkenin kendi değiştirebileceği regülasyonlara bağlı olarak dönemsel kontrol yapabileceğini de yazmış olalım.

Venedik’ten binerken bebek arabamızı uçak kapısında bagaja vermiştik. Bu her yerde aynı şekilde işliyor. Paris’te bebek arabasını kapıda almayı beklerken Fransızların garip bir uygulaması olarak valiz çıkışına yönlendirildik. Bebek arabası da valizler gibi buraya geldi. Sadece bana mı garip geldi diye etrafımızdaki diğer bebek arabalı yolculara baktık, onlar da şaşırmıştı. Belki de tekil bir uygulamaydı.

Valiz teslim, havalimanında ayrı bir alanda olduğu için bulmakta biraz sorun yaşadık. Ancak en azından bebek arabamızı aldık. Zira bir İtalyan çiftinki kaybolmuştu. Ufacık bebekleri kucağında kayıp bürosuna giderlerken gördüm.

Valizden de çıktıktan sonra terminaldeki tek ve ücra köşedeki bebek bakım odasını bulduk. Orada oğlumla ilgilendikten sonra Turist Bilgi Noktasına yöneldik. İlk defa bir ülkeye geldiğinizde yapmanız gereken ilk şey kesinlikle bu olmalı. Ne kadar bilseniz de o büyük “i” işaretine doğru gidin ve broşür, harita vb şeylerden birer tane alın.

Paris Şehir İçi Ulaşım Sistemi ve Ücretleri

Paris gezisi planlarken dikkat etmeniz gereken konuların başında şehir içi ulaşım geliyor. Çünkü şehir birbirine yakın gibi gözüken onlarca turistik noktadan oluşuyor. Tamamını yürüyerek gezmek, hele ki bir bebekle imkansız. Bu sebeple gitmeden önce bu konuda sağlam bir internet taraması yapmıştım.

Paris genel olarak bölgelerden (zones) oluşan bir yapıya sahip. Ulaşım için hangi bölgeler (zonelar) içinde hareket edeceğinizi bilmeniz gerekli. Bizim indiğimiz Orly Havalimanı Zone 4 içinde bulunuyordu. Airbnb evimiz Zone 3 içindeydi. Buna karşılık neredeyse bütün turistlik yerler de Zone 1 içinde bulunuyordu.

Paris’te Hangi Toplu Taşıma Biletini Almalıyım?

Şehirde tren, otobüs, metro, tramvay, füniküler gibi çeşitli araç da bulunuyor. Bunlara ilave olarak tabi ki havalimanı otobüsleri ve treni de mevcut. Bu karmaşanın içinde en popüler bilete yöneldik; Paris Visite travel pass.

Bu bilet size Paris içindeki tüm araçlara sınırsız sayıda binme hakkı veriyor. Havalimanındaki Turist Bilgi Noktasında da sizi zaten bu bilete yönlendiriyorlar.

Üstte belirttiğim gibi Paris zonelardan oluşan bir yapıya sahip. Bu bilet ve her bilet de kapsadığı zonelara göre ayrı fiyatlandırılıyor. Bu konuda internette çok fazla eski bilgi mevcut. Avrupa’daki ufak enflasyondan bu biletlerin de ücreti nasibi almış ve 2023 yılında bir zam gelmiş.

Güncel bilet fiyatları ve bilgilerini bu linkten görebilirsiniz.

Biz üç yetişkin bir bebek olarak “Zones 1 to 3 (Paris Only)” seçeneğini tercih ettik. Çünkü konaklama evimiz Zone 3 içindeydi.

Kişi başı 30,10€ ücretten toplam 90,30€’ya 3 günlük sınırsız, zones 1 ve 3 içinde geçerli toplu taşıma bileti aldık demek isterdim ama havalimanında ufak bir fiyat farkı vardı ve 99,60€ ödedik. Gerçi online alma sitesine girdiğinizde de havalimanı ile aynı fiyatı görüyorsunuz. Hatta bir de site ek ücret kesiyor sizden. Bence fiziksel ofislerden almak en mantıklısı. Çünkü hala kağıt biletler kullanılıyor.

Havalimanından Şehre Geçmenin En Uygun Yolu

Aldığımız bilet 1 ila 3 nolu bölgelerde hareket imkanı veriyordu. Orly Havalimanı zone 4 içinde bulunduğu için bir de havalimanı aktarması almamız gerekli gibi gözüküyordu.

Bu arada zones 1 to 5 seçeneğini seçmememizin sebebi de havalimanı aktarmasının 15,40€ olurken, bu biletin kişi başı yaklaşık 30€ fark koyması.

Kişi başı 15,40€ olan bu bileti almamak adına hemen havalimanının önünden bir taksiye bindik. Bu arada taksi sırası oldukça uzundu ancak bebek arabasını gören yardımsever insanlar hemen yandan bize yolu açtı.

Haritadan rastgele bir Türk Dönercisi seçtim. İki kriterim vardı; Airbnb evi doğrultusunda olsun ve zone 3 içinde kalsın. Böylece aldığımız biletleri kullanabilecektik.

Taksiye 21,40€ ödeme yaptık. Hemen bir güzel karnımızı doyurduk (27€) ve sokağın başından geçen otobüse binerek evimize gittik.

Paris Gezisi İçin İdeal Konaklama Yerini Seçmek

Paris de aynen Türkiye’deki iller gibi ilçelere bölünmüş durumdadır. Dairesel yapısından ötürü bu ilçeler de dairenin etrafındaki dikdörtgenimsi parçalardan oluşmaktadır.

20 ilçenin tamamını (Zone 3 sınırına kadar olan kısımlar bu kapsamda) aşağıda görebilirsiniz. Aynen İstanbul’daki bazı ilçelerin diğerlerinden daha gelir düzeyi yüksek insanlarla anılması, bazısının yeşil oranının daha fazla olması gibi Paris’te de benzeri durumlar vardır.

Örneğin 5,6 ve 13 nolu ilçeler Latin Quarter (çoğu göçmenler) olarak geçiyor. Gezmek isteyeceğiniz turistlik yerlerin neredeyse tamamı da 1, 2, 3 ve 4 nolu ilçelerde bulunuyor. Bu arada bu ilçelerin Fransızca güzel isimleri var ancak ben kolaylık için numaraları kullanıyorum. İnternette de bunu sıklıkla görebilirsiniz.

Paris Gezisi İlçeler & Bölgeler Haritası

Ben yine konaklama için Airbnb kullandım. Ancak siz kendi ihtiyaç ve bütçenize göre farklı seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Airbnb’de geniş kapsamlı bir arama yaptım. Zone 1’da bulunan evlerin gecelik fiyatları ile Zone 3’de bulunan evlerin fiyatları arasında ciddi farklar vardı. Zaten aldığımız sınırsız toplu taşımayı düşününce Zone 3 içerisinde, güvenli bir bölge ev tuttum. 5 nolu ilçede.

Çoğunlukla Fildişi Sahillerinden gelen insanlardan oluştuğunu tahmin ettiğim (çünkü adı Ivory idi.) bölge oldukça sakin ve nezihti diyebilirim.

Özellikle evimizin sokağı aşırı nezih ve muhteşemdi. İki ya da üç katlı villa tarzı evlerden oluşan bir yapıda, her biri bahçeli, özenle bakılmış evlerden oluşan koca bir alan düşünün.

Evimiz bu villa tarzı evlerin birisinin en alt katındaydı. Muhtemelen ev sahibi iki katı kendisi kullanıyor. En alt katı da kiralıyor ve gelir elde ediyor.

Evimizin Toplu Taşıma Ağına Bağlantısı

Avrupa’da toplu taşıma kullanırken çok rahat bir şekilde Google’a güvenebilirsiniz. %85 doğruluk ile çalıştığını tecrübe ettim.

Henüz gitmeden evden turistlik alana nasıl gidileceğini zaten öğrenmiştim ama yine de çevreye sorarak teyit ettim.

Eve 5-6 dakika uzaklıkta bir yerden otobüse binip, 10 dakika yolculuk yaptık. Oradan kalkan bir metro ile de rahatlıkla Opera, Champs Elysees gibi merkezi turistlik yerlere direk geçebildik.

Yaklaşık 45 dakika sürüyordu bu yolculuk. Ancak gün içinde sadece sabah çık, akşam dön şeklinde bir rutinimiz olduğu için sorun olmadı. Özellikle henüz 2 yaşına girmemiş oğlum erken yatacağı için 7-8 gibi evde olmaya özen gösterdik.

Konaklama İçin Ev mi Otel mi?

Paris Gezisi planlarken kendinize sormanız gereken önemli sorulardan birisi de otelde mi yoksa evde mi kalmak istediğinizdir. Kim ne derse desin büyük bir metal yığını dışında Paris romantik ve görülesi bir şehir. Bu şehrin ahengine daha yakın olmak istiyorsanız merkeze daha yakın yerleri tercih edebilirsiniz.

Ben yukarıda kendi tercihimi açıkladım. Fakat siz bütçenizi merkezdeki bir otele de harcamak isteyebilirsiniz. Booking.com ile bunu rahatlıkla yapabilirsiniz. Merkezde bir ev rahatlığı arıyorsanız da yine Airbnb size yardımcı olacaktır.

Farklı bir gezide şehir merkezinde bir ev kiralayıp, balkondan insanların gezmesini izlemeyi ya da sabah erkenden çıkan kruvasanları alıp geziye başlamayı isterim. Başka bir plana.

Paris Toplu Taşıma Bulmacası

Her ne kadar Google haritaların offline kısmını indirmiş, metro ağını eve kadar ezberlemiş olsam da havalimanında Turist Bilgi Noktasından aldığım ilk şey kesinlikle toplu taşıma ağı haritası olmuştu.

O haritayı da tüm yolculuğumuz boyunca kullandım. Çünkü en bütünsel bilgiler orada yer alıyordu. Harita kullanmanın bir kötü yanı size otobüsler hakkında pek bilgi vermemesidir.

Ama ufak yokuşlar için, metrolara hızlı ulaşmak için otobüsleri kullanabilirsiniz. Genel olarak duraklarda otobüslerin gidiş rotalarına yönelik bilgiler bulunmaktadır. Sizin işinize yarayabilecek otobüsleri bulmak için internetiniz varken Google Maps üzerinden toplu taşıma ulaşımına bakabilirsiniz.

Paris Toplu Taşıma Biletleri Okutmak ve Saklamak

Bu kısma da değinmem gerektiğini düşünüyorum. Çünkü ne yazık ki Paris gibi bir şehir hala kağıt bir bilet kullanıyor.

3 günlük bilet aldığımızı söylemiştim. Bileti elinize alınca yapmanız gereken ilk şey üzerine isim yazmanız. İsim yazacaksınız ki rastgele kontrollerde biletin sizin olduğunu bir ID kart ile doğrulayabilsin.

Kartı her yerde okutmanıza gerek yok. Metrolarda kapılar olduğu için mecburen okutuyorsunuz ancak otobüslerde ilk okutmayı yaptıysanız direk geçebilirsiniz.

Biletler hakkındaki önemli bir bilgi; telefonunuzun kılıfına koymamanız yönünde olacaktır. Hatta cebinizde yan yana bile getirmemelisiniz. Çünkü bu biletin manyetiğini bozuyor ve kullanamıyorsunuz.

Bu hatayı düzeltmek için metrolarda bulunan, bilet satış gişelerine başvurabilirsiniz.

Bizim başımıza geldi. Biraz iletişim konusunda uğraştırdılar ama değiştirdiler.

Paris’ten Dönüş

Paris’e Orly havalimanından gelip, Charles De Gaulle Havalimanından ayrılarak iki büyük havalimanını da görmüş olduk.

Airbnb evimizden tren ile ulaştığımız havalimanında ilk olarak Tax Refund noktasına gittik. Nakit olarak hızlı bir şekilde aldığımız ödemelerimizi cebimize koyup kontrollerden hızlıca geçmek için kapıya yöneldik.

Tam o sırada uzun bir kuyruğa denk geldik.

Pasaport okutma sisteminde bir problem olmuş ve sadece Fransız pasaportunu okumaya başlamış. Yanımızda bebek olduğu için sıranın en önüne alınsak da yaklaşık 1saat sistemin gelmesini bekledik.

Erken gittiğimizi düşünsek de gecikme ile tam zamanında orada gibi olduk.

Paris’e Kaç Gün Gerekli?

Paris’te üç gece geçirdik. İlk planlama yaparken bu zamanın fazlasıyla yeterli olacağını düşünüyordum. Fakat geçirdiğimiz günlerden sonra kesinlikle yetersiz olduğuna kanaat getirdim.

Rahat olarak gezmek, hem gündüz, hem akşam şehrin keyfini çıkartmak, park ve bahçelerde geniş geniş oturmak için minimum size 5 gece gerekli diyebilirim.

Bu süre içinde sadece bir gün müzelerde geçer. Kalanı sokaklarda ve hayatın içinde ilerler.

İyi geziler. 🙂

Bunlara da bakabilirsiniz