Hakkımda

Selamlar ben Salih Burak Kuş,

Kısaca;

1993 yılının nisanında doğdum ve büyüyene kadar İstanbul’da ikamet ettim. Üniversite için ısrarla tercihlerimde yazdığım Endüstri Mühendisliği Bölümünü Denizli’de okudum. Şuan bir fabrikada Process Mühendisi olarak çalışıyorum. Bunun yanında bir yazma tutkunu olarak bu bloğu oluşturdum. Burada belirli bir konseptten ziyade; kendi fikir ve ilgi dünyamı sizlere açıyorum.

Mesleğim ve ilgi alanlarımla ilgili her zaman bana ulaşabilirsiniz, öğrendiğimiz her bilgiyi paylaşmamız gerektiğine inanırım.


Kategorilerce;

Bloğumdaki kategori başlıkları kısmen sizin burada ne bulacağınızı size özetleyebilecek en güzel derlemedir diye düşünüyorum. Bu yüzden genel kategorilerle size kendimi anlatacağım bu kısımda;

Düşünce Harmanı;

İnsanların düşünceleri kendilerine sordukları “ben kimim” sorusuna verilecek en doğru cevaptır. Bu kategori beni en güzel yansıtan kısımdır. En karma kısımdır. Bazen otobüste aklıma gelen bir felsefik yaklaşımı, bazen de yolda gördüğüm yaşlı amcanın zihnimde uyandırdığı şeyleri sizinle paylaşacağım. En sık olarak bu kategoride güncel yazı bulabilirsiniz.

Endüstri Mühendisliği;SiyahBeyaz Profil Fotoğrafı

Ben bir endüstri mühendisiyim özünde. Bir endüstri mühendisinin hayatında en çok karşılaştığı sorulardan birisi “ne yapıyor yani?” sorusudur. Bu kategoride yer yer ne iş yaptığımızı açıklayacağım, yer yer de sizlere yaptığı işlerden örnekleri göstereceğim. Anlatmaya çalışıp aslında ne kadar da mükemmel(!) bir meslek dalı olduğumuzu anlatacağım. Belki biraz da bana bu mesleği kazandıran okulumdan söz edeceğim. Her 8-10 yazımdan birisi muhtemelen bu kategoride olacaktır.

Tecrübeler;

Standartların dışında, genelde fazlaca kullanılmayan bazı alanlarda deneyimlerim olduğu zaman bunları sizinle paylaşacağım. Buralardaki yazılar genelde öğretici içerikli olacaktır. Yazı sıklığı yaklaşık 20 yazıdan biri bu kategoride olacak şekilde olacağını tahmin etmekteyim.

Programlar;

Bilgisayar programlarına oldukça yatkınlığım olduğunu düşünüyorum. Tabi ki yazılımla alakalı kısımlar değil; kullanıcı arayüzünden bahsediyorum. Excel, Word gibi iş dünyasında gerekli olacak programlarda oldukça yetkinliğim yüksektir. Photoshop, SketchUp gibi tasarım programlarında da kendime yetecek kadar ufak tefek işleri bilirim. Bunlar hakkında da bilgilerimi boş oldukça paylaşacağım. Yazı sıklığı olarak 10-12 yazıdan biri bu kategoride olacaktır diyebilirim.

Planlama Çalışmaları;

Hayatı planlama yaparak yaşamayı seven bir insanım. Saatlik, saniyelik planlamalardan ziyade haftalık hedefler, altı aylık hedefler ve dönemlik hedefleri oluşturmayı severim. Hedeflerim içine neler koyarım, nasıl yaparım, yeni teknikler nelerdir, hangisi bence başarılı tekniktir, bu kategori bunu anlatacaktır. Tahminen de 30-35 yazıdan her biri bu kategoride olacaktır.

Kitaplar;

Elbet ki kitap okuyorum. Bundan fazlaca bahsetmeye gerek yok. Okuduğum kitapları kategorilerine göre size önerme amacıyla anlatacağım yerdir. Tahminen 10 yazıdan birisi bu kategoride olacaktır.

Gezdim, Gördüm, Paylaştım;

Eğitim amaçlı geziler yaptığım sürece size buradan, eğitimler hakkında bilgiler vereceğim. Mühendislik ve kişisel gelişim adına bir çok yeri görmeye bayılırım. Elimden geldiğince de giderim. Sizlere bunlardan bahsedeceğim. Tahminen 30-35 yazıdan birisi bu kategoride olacaktır.

Yazı İşleri;

Hikaye, roman ve diğer kurgu yazılarımı yazacağım, yazı yazmaya yönelik bilgilerimi paylaşacağım platformdur. Kurguya dayalı yazılar beni en çok rahatlatan şeylerden biridir. Bir gün bir romanı bitireceğim bu bunu gururla burada anlayacağım inşallah. Çalışmalarım sürmektedir.


Uzunca;

11 Nisan 1993‘de Kadıköy’de bir bahar sabahı doğdum. İstanbul’un Kartal ilçesinde lise yıllarıma kadar yaşayıp, ilkokulu ve ortaokulu bitirdim. O zamanlar çok da gelişmiş bir ilçe değildi fakat bugününe baktığımızda geçirdiği değişim kayda değer. Lise için ilk iki yılımı Tarabya, İstinye civarlarında geçirdim. Yine oralar da gelişkin değildi ancak şimdilerde çok daha gelişmiş fakat güzelliğini de yitirmiş. Sonraki iki yılımı da Darıca’da geçirdim. Sıkıcı gelecek ama oradı da gelişmiş değildi; hala öyle diye tahmin ediyorum. 


Üniversite tercihlerinden sonra
Pamukkale Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümüne girdim (2011). Lisenin son sınıfında bir klasik olarak hazırlanan ‘yıllık’ içerisinde meslek tercihim mimarlık olarak yazar. Ancak görüyoruz ki tercihlere birkaç ay kalan o zamanlarda dahi kendim için doğru olanı henüz bulamamışım. Şuan gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki, iyi ki mimarlığı değil de (Mimarlığa dair bir kötüleme yapmak değil amacım, sadece benlik değilmiş demek istiyorum) endüstri mühendisliğini seçmişim.

Aldığım puanı göz önüne alırsak, girmeyi istediğim üniversitede bir öğrenciliğim oldu. Bir yıllık hazırlık sınıfını da katarsak 5 yılımı Denizli’de geçirdim. Sona gelene kadar iki kere tökezledim fakat genel olarak iyi bir mühendis olduğumu düşünüyorum. Tökezlemelerimden bahsedecek olursak; birincisi hazırlık, ikincisi de ikinci sınıfın ilk döneminde aldığım diferansiyel denklemler. 

Hazırlıkta kaldım ve bütünlemede geçtim. Fazla uzamadan o problem çözüldü. Keşke aynı kelimeleri diferansiyel denklemler dersi için de söyleyebilseydim ancak son sınıfımda dahi o dersi(Bu yıl müfredat değişikliği ile ders kaldırılıp yerine sayısal analiz yöntemleri dersi geldi ve yeni evet ondan da kaldım.) geçemedim. Bu yüzden mezuniyet törenimden hemen sonra Sakarya Üniversitesi’nde yaz okuluna başlamak zorunda kaldım ve oradaki dersi rahatlıkla geçerek Ağustos 2016’da mezun olabildim.

Genelde bilgisayar ve benzeri alanlarda gelecek vaat eden bir eğilimim var. Bunun yanında ezberlemeye ve anlamaya dayalı salt okuma metinlerinde oldukça kötüyümdür. Bir de matematiksel işlem yapabilme kabiliyetim oldukça kötüdür; Excel ve hesap makinesi iyi ki icad edilmiş.

Kişisel eğilimlerinden bahsedecek olursak, yazmayı seviyorum. Mühendisliği de seviyorum. Yaşamayı ve insanları yaşarken görmeyi de seviyorum. Bütün bunları yaparken de paylaşmayı seviyorum. Bu yüzden bir paylaşım bloğu olarak burayı açtım. Belirli bir konudan bahsetmeyeceğim burada; aklımdan geçenlerden bahsedeceğim. Bildiklerimi anlatmaya çalışıp, sizlerin bilgisine bilgi katmaya çalışacağım. Yorumlarınız ile de kendi bilgilerime bilgi katacağım.

Biraz insan kaynakları alanına meyilim var. Lojistik ve satınalma ile de ilgilendim. Ayrıca Excel VBA ile oldukça içli dışlı oldum.  Yazılarım arasında bu konular ve daha nicelerini bulabilirsiniz. Fakat dediğim gibi; hiç biri, bir diğeri ile aynı doğrultuda olmayabilir; sonuçta hangi insan tek doğrultuda var olabilir ki??

Keyifli yaşamlar, 🙂


Satır Başlarıyla;

  • Endüstri Mühendisiyim,
  • Yazı yazmaya bayılıyorum,
  • Paylaşmayı ayrıca seviyorum,
  • Sürekli sorgulanan bir hayatın yaşanmaya değer olduğuna inanıyorum,
  • Strateji oyunları oynuyorum,
  • Çeşitli konularda kitap da okuyorum,
  • Planlı olmayı seviyorum,

Güncel CV