Ana sayfa » Bir İnsan Kaynakları Masalı – Özden Aslan

Bir İnsan Kaynakları Masalı – Özden Aslan

by salihkus

Son zamanlardaki yoğunluğuma rağmen hızla okuyup bitirdiğim bir kitap olarak kütüphanemde çok güzel bir yere sahip oldu.  Üslubuyla beni oldukça etkileyen bir anlatımla, eski zamanların anlatıları kıvamında bir masaldı.

Özden Aslan insan kaynakları faaliyetlerini ve problemlerini öylesine güzel hikayeleştirmiş ki, konuya yeni giriş yapan bir kişi olan ben dahi anlamakta güçlük çekmedim. Aslında bizlere insan kaynaklarını anlatmamış direk olarak; bizlere hayatı ve içerisindeki zorlukları anlatmış. Anlattıklarıyla beraber siz bir süre sonra diyorsunuz ki evet bu benim başıma geldi. Fakat başınıza iş dünyasında gelmemiş olabilir, bizzat özel hayatınız içerisinde var olmuş olabilir.

Bu aslında gayet normal. Çünkü insan kaynaklarının performans, puantaj ve diğer uygulamaların yanında temel varlık nedeni şirket içindeki insan kaynağı dengesini kurabilmektir. Dengeden kastım psikolojik bir denge. Kitap, bizlere insan kaynakları yönetiminin aslında hayatımızı yönetmek olduğunu öğretiyor.

Ara ara gelen “Ezgi bir karar aldı…” Bölümleri de okuyan kişiye tavsiyede bulunuyor. Bak, biraz önce bir olayı okudun, olayın özünü söylüyorum, not et, diyor bize yazar. Gerçekten de öyle ağır felsefeler içeren, akımları barındırıp, birikimin yoksa anlayamazsın diyeceğim notlar da değil. Cidden de birikimi olmayan bir kişi olarak okudum ve anladığıma inanıyorum.

Bu sektörde çalışmayı düşünen ve düşünmeyen herkesin bu kitabı eline alması gerektiğini söyleyebilirim. Yani çalışma hayatına girmek isteyen birisi bu kitabı okumalıdır bence.

Ezgi’nin aldığı birçok kararı kendime not ettim ve yeri geldiğinde kullancağımı biliyorum.

Umarım sizlere güzel bir kitap kazandırabilmişimdir. Yeni kitaplarda ve paylaşımlarda buluşmak dileğiyle,

Keyifli yaşamlar

Bunlara da bakabilirsiniz