Ana sayfa » Elon Musk Kitap İncelemesi — Ashlee Vance

Elon Musk Kitap İncelemesi — Ashlee Vance

by salihkus

Merhabalar,

Son yıllarda, Türkiye dahil birçok ülke için “Elon Musk” ismi farklı anlamlar kazandı. Kimilerine göre geleceğin karanlık ihtimallerinin kurtarıcısı; kimilerine göre ise hayalperest bir haylaz oldu. Özellikle 2017 sonundaki Türkiye ziyareti ve yapılan anlaşma ülkemiz içinde de bilinirliğini arttırdı. Hatırlarsınız belki 2017 Kasım’ında Türkiyeyi ziyarete gelmişti ve bir uydu fırlatması için SpaceX şirketi adına anlaşma imzalamıştı. Ardından bir takım görüşmeler ve Anıtkabir ziyaretinde bulunmuştu.

Bu gibi gelişmeler zaten kafamdaki “Kim bu Elon Musk?” sorusunu daha da canlandırdı ve kitapçılarda biyografi kitapları aramaya başladım. Fakat ben biyografileri net bilgi sunulan şekilde oldukları için okumaktan pek de zevk almıyorum; benim için bir roman tadında ilerlemeliydi. Böyle bir filtre ile kitapları kurcaladığınızda, ilk başta karşınıza çıkan onca kitaptan sadece bir iki tanesi uyumlu oluyor. Ben de başlangıç sayfalarından birkaçını okuduktan sonra Ashlee Vance‘ın kitabını almaya karar verdim.

Yaptığım seçimden de gayet memnunum. Okurken gerçekten keyif aldım ve kaynağına güvendiğim bilgiler edindim. Kitap orijinal olarak 2015 yılında yayınlanmış. Bu sebeple şuan okuduğunuz blog yazısının tarihine göre kitap 4 yıllık gelişmeleri anlatmıyor. Ancak onu tanımanıza ve belki anlamanıza yetecek kadar geçmişten bilgi veriyor.

İçeriğinde Neler Var

Bu konuda gönül rahatlığıyla garanti verebilirim ki içerik yazıldığı yıllar içerisine göre oldukça zengin. Musk’ın ailesinin neden ve nasıl Güney Afrika’ya gittiğinden başlayıp, anne ve babasına kadar çokça şeyi anlatıyor Vance. Geçmişten olaylar, günümüzden takip edebileceğimiz bilgilerle anlattıklarını destekleyen yazar Musk’ın kişiliğini oluşturan yapı taşlarını net bir şekilde anlatmaya çalışıyor. Bu anlatım konusunda da başarılı olduğunu düşünüyorum.

Afrika’da geçen zamanlardan başlayıp Kanada’ya gelişini ve ardından Amerika’daki hayatından net bir şekilde bahsediliyor.

Bugüne kadar yaptığı girişimleri teker teker inceliyor. Tesla, Space X, Zip2, x.com gibi Musk’ın fikir babalığını yaptığı projeleri teker teker ele alıyor. Bu projelerin fikirlerinin nerelerden geldiğine kadar birçok ayrıntıya vakıf oluyorsunuz.

İlgilenenler için şirketindeki isimleri de net bir şekilde açıklıyor yazar. Musk ile olan ilişkileri, şirket içindeki başarıları ve daha onlarca olayı çapraz verilerle doğrulanmış şekilde kaleme almış.

Anlatımı

Elon Musk hayatı oldukça karmaşık yaşayan birisi; burası kesin. Bir şirketi var etmek bile yeterinde zorken o 3 şirketi yönetip, kim bilir daha nice fikre yatırımcılık yapıyor. Bütün bunların varlığı yeterince karmaşık olmasına rağmen o bunları aynı anda yapıyor. Haftasını bölüştürüp farklı şirket ve hatta sektörler hakkında kritik kararlar alıyor.

Yazarın bu karmaşayı nasıl çözeceği benim için büyük merak konusuydu ancak Vance gerçekten de öylesine anlaşılır ve kademeli bir anlatım yapmış ki, anlıyorsunuz. En azından ben, kendi adıma anladım.

Okunmalı Mı?

Başarı ve başarısızlık hikayelerine meraklı bir kişi olarak kitap bana oldukça fazla nokta ilham kaynağı oldu. Musk’ın deyişleriyle dolu bir serüveni güzel bir anlatımla okuyabileceğiniz keşfedilmesi gereken bir kitap diye düşünüyorum.

Keyifli okumalar,

Bunlara da bakabilirsiniz