Ana sayfa » ‘Evrendeki En Eski Soru’

‘Evrendeki En Eski Soru’

by salihkus

Merhaba arkadaşlar,

‘Doctor Who’ adlı dizinin fanatiği olmasam da, bölümlerini güncel olarak takip eder, yeni bölüm geldiğinde bilgisayarımı ve atıştırmalıklarımı hazırlar hemen ekran başına geçerim. Endüstri Mühendisliği’ne dair yazmak istediğim ilk şeylerden birisi de bu dizinin 6. ya da 7. sezonunda geçiyordu. Yani esprili bakış açısıyla bakarsak geçiyor demek istedim.

‘Evrendeki En Eski Soru’

‘Doctor Who?’

Muhtemelen demek istediğimi anladınız. Ki zaten kategori başlığından da rahatlıkla görülebilir.

‘Endüstri Mühendisleri Ne İş Yapar?’

Bölüme yeni ya da şans eseri gelmiş birisi iseniz, vereceğiniz cevap benim de zamanın da etrafımdaki birçok insana verdiğim cevap ile aynı olacaktır; ‘Her işi yapar.’.

Her İş Yapılır

Ancak şuan itibari ile üç yıl bu mesleğin okulunu okumuş (Yani çok daha fazla zamanını harcamış insanlar mevcuttur tabi ki ancak demek istediğim üç yıllık görüş bu.) ve hala daha okumaya devam eden birisi olarak söyleyebilirim ki biz her işi yapmıyoruz. Biz aslında sadece birkaç iş yapıyoruz. Hatta bir elin beş parmağını geçmez desem yanlış olmaz.

Nasıl? Şöyle açıklamaya çalışayım. Denizli’de okuyan birisi olarak ilk aklıma gelen sektör, tekstil;tekstilde çalışabilirsiniz, makinede çalışabilirsiniz, cam fabrikasında çalışabilirsiniz, kağıt, plastik, araba, kamyon, bakır, aluminyum… Hepsinde çalışabilirsiniz, doğru. Fakat şöyle bir noktaya değinmek istiyorum; bunlar sadece sektör. Sektörün farklı olması, sizin yaptığınızın işin farklı olmasını gerektirmez.

Yukarıda saydığım hemen hemen her sektörde çalışabileceğiniz pozisyonlar sabittir. Mamülün değişmesi de pozisyonun size sunduğu iş tanımında büyük ölçüde değişiklik yapmaz. Yani siz üretim planlama, süreç geliştirme, stratejik planlama, malzeme planlama, insan kaynakları, danışmanlık gibi işleri yaparsınız. Bunların bile bazıları kendi içlerinde büyük ölçüde benzerlik taşır. Belki kendi işinizi kurarsınız ve sektöre göre değişmekle beraber yine yukarıdaki seçeneklerden birisini yaparsınız.

is_emk-660x330

Bana kalırsa her işi yapabilmek demek, yukarıdaki fotoğrafta anlatıldığı gibi doğru bir yolun olmaması demek. Çünkü her şey olmak, bir yerde hiçbir şey olmaktır. Sizler birer endüstri mühendisisiniz, siz diğer bütün insanlardan farklı bakan insanlarsınız, siz tek başınıza yetemeyeceğinizi kabul edip, her işi uzmanına bırakacak insanlarsınız. Siz her işi yapacak insan değilsiniz. Biz, kesinlikle ve kesinlikle Türkiye’nin ve dünyanın ihtiyaç duyduğu yönetim bireyleriyiz. Sadece neyi yönetmek istediğimizi seçmek lazım.

Böyle biraz gaz vermek gibi olmuş olabilir ancak bence gerçekler bunlar arkadaşlar. Her meslek, hitap ettiği insan için güzeldir. Ben de bu ülkede okuyabileceğim en güzel bölümlerden birisinde okuduğumu düşünüyorum, şimdilik. Bir de Pamukkale Üniversitesi’ni de seviyorum tabi.

Sözün özü, herkes sorsa da, anlatmaktan yorulsak da ‘her iş’ demeyin lütfen, bu bizi basitleştirir ve piyasada gerçekten güzel işler başaran Endüstri Mühendislerinin yoluna taş koyar. Anlatın. Onlara aslında size ihtiyaçları olduklarını fark ettirin.

Çünkü var.

Bunlara da bakabilirsiniz