Ana sayfa » Her Hedef Yazılmalıdır!

Her Hedef Yazılmalıdır!

by salihkus

Merhabalar,

Bu yazımda sizlere insan doğasında var olan bir olgudan bahsetmek istiyorum; hep daha fazlası. Bu yazı, hedeflerinizi yazın ve daha başarılı bir şekilde ilerleyin, kalıcı olsun, beyninizi programlayın gibisinden bir yazı olmayacak, bunu baştan söylemek isterim.

Her insanın bazı hayalleri vardır. Bu olağan bir durumdur. İnsanlar hayaller ile yaşarlar; hayalleri için yaşarlar. Her hayal beraberinde insana bir hedef getirmektedir. Bu bahsettiğim hayalleri öyle büyük hayaller olarak algılamayın. Benim söz ettiğim hayaller tamamen insanların basit hayallerdir. Belki de sizin “hayal” olarak bile nitelendirmeyeceğiniz kadar ufak olanlar. Mesela bir ayakkabıyı almak ya da bir bilgisayar almak. Ama direk cebimizdeki para ile de alamayacağımız tipten şeyler. Böyle aylık kazancımızdan biraz yüksek olan şeyler.

İşte her insanın sürekli bu tip şeyleri almak için bir takım hayalleri vardır. Kendimden örnek vermek gerekirse; yeni bir masa almak istiyordum, belki bir ayakkabı ya da bir halı. Bu insan olmanın bir sonucudur. Elbet günümüzde insanlar çoğunlukla kullanmayacakları şeyleri almak için hayaller kuruyorlar fakat geçmişte de insanlar kendi zamanlarına göre hayaller kuruyorlardı.

Her insan bulunduğu konum itibariyle kolaylıkla alamayacağı şeyleri almanın hayalini kurar. Yazının değineceği yer ise sizin o eşyayı aldıktan sonrası.

Kendinize bir adım geriden üçüncü göz ile bakabilirseniz lütfen düşünün; bir eşyaya sahip olana kadar en çok istediğiniz şey o oluyor. Onu arzuluyorsunuz, biriktiriyorsunuz ve sonunda alıyorsunuz. Fakat hemen ardından, henüz ona sahip olmanın mutluluğunu yeterince tatmadan aklınıza yeni bir şey düşüyor. Bir kitabı okumak için istekli o
luyorsunuz, maddi durumu ayarlayıp alıyorsunuz ve kitap elinize geldiği anda farklı bir kitap çekici oluyor. Eminim ki biraz düşününce kitabın yerine siz de birçok eşyayı koyabilirsiniz. Hatta yanlış hatırlamıyorsam bunun gibi bir reklam vardı.

İşte bu yüzden ben hedeflerim için farklı bir yolu tercih ediyorum; yazıyorum. Almak istediğim şeyleri bir kağıda ya da bilgisayara yazıyorum. O hedefin orada olması bana bahsi geçen şeyin değerini hatırlatıyor. Mesela bir masa. Uzun süre alınacaklar listemde yer aldı. Belki oldukça basit bir olaydır fakat akşam eve geldiğinizde bunun gibi satırları yazarken tamamen sizin istediğiniz gibi olan bir masada olmak yazılan satırlara daha da bir şevk vermektedir. Şimdi masaya sahip olduğum için yavaş yavaş o körlüğe doğru gidiyorum. Fakat hedeflerin yazılı olduğu yere bakıp masayı ne kadar süre almayı planladığımı hatırlıyorum. Bu da bana bir şeyler almak konusunda daha fazlasına gitmemeyi öğretiyor. Daha fazlasından kastım yine aynı türde eşyalar. Yani artık bu masaya sahip olduğum için diğerleri bana daha cazip geliyor ve kendimi kontrol edemezsem belki de bir süre sonra onu almayı kendime hedef ediniyorum.

Bu döngüyü yaşayan birçok insan tanıyorum. Bir nevi komşunun tavuğu komşuya kaz görünür meselesidir bu. Yazmak da buna engel oluyor.

Sadece denemek amacıyla da olsa yazın. Şu an almak istediğiniz ve birincil hedefinizde olan bir şeyi yazın bir kenara. Yanına da bir not düşün. Sonra onu alın ve aldığınız tarihi not düşün. Bu istekleri, tarihleri ve alınma tarihlerini kaydetmeye bir süre devam edin. Çok değil, iki üç ay sonra listenin üzerindeki isteklerinizin değiştiğini göreceksiniz. Peki siz gerçekten hangisini istiyorsunuz? İlk yazdığınızı mı, yoksa ondan sıkılıp ikinci yazdığınızı mı? Bu psikolojiye giren bir soru olur belki fakat bana göre sizin istediğiniz sadece değişim. Hangisinin sizin elinizde olduğu önemli değil. Sadece değişsin ve sizde yeni bir eşya hissi uyandırsın yeter.

Bu engellenemez ve sizi asıl hedeflerinizden (kariyer için, aile için ya da hayatınıza dair diğer büyük hayaller) alıkoyan ufak “hep daha fazlası” isteklerinden kurtulmak için sadece her hedefinizi yazın. Bakın her şey daha güzel olacak. Kendinizi kandırmaya çalışırken yakalayacaksınız kendinizi. Beyninizin size nasıl unutturma oyunları oynadığını göreceksiniz. Çünkü onun işi bu; standart olarak duran şeyi bir süre sonra yok gibi algılamak ve sizde bir eksiklik hissi uyandırmak. Ama eksikliğinizi yazmak için listeye baktığınız göreceğiniz üzere siz aslında o şeye sahipsiniz. Artık enerjinizi daha değerli hedeflere ayırabilirsiniz ve bir şeylere sahip olmadığınız için üzülmesiniz, mutlu olursunuz çünkü bir hedefinizi gerçekleştirdiğiniz hatırlarsınız.

Sonuç olarak yazmak özgürleşmektir, unutmayın.

Keyifli yaşamlar,

Bunlara da bakabilirsiniz