PSG- Başakşehir Maçı Tekrarlayan Olay

Dün akşam Fransa’nın başkenti Paris’te Şampiyonlar Ligi H gurubunda oynanan PSG – Medipol Başakşehir maçı büyük bir skandala ev sahipliği yaptı. Maçın 14. dakikasında 4. hakem Constantin Sebastian Coltescu temsilcimiz Başakşehir yardımcı antrenörü Pierre Webo‘ya ırkçı bir söylemde bulundu. Bunun ardından ikili arasında sözlü tartışma çıktı. Her iki takımın oyuncuları ve teknik heyeti hakeme tepki göstererek maçtan çekildi. Sonuç olarak maç 9 Aralık Çarşamba gününe yani bugüne ertelendi. Avrupa gazeteleri bu olayı manşetten ya da sürmanşetten gündeme taşıdılar.

Peki Avrupa için bu yeni mi? Almanya’da, Fransa’da, Belçika’da, Hollanda’da olan ırkçı yaklaşımlar hemen hemen her gün televizyonlarda, gazetelerde ya da twitterda karşımıza çıkıyor. Bu yıl ABD’de yaşanan George Floyd vakasını hatırlayacak olursak Batı bu tür şeylere pek yabancı değil. Onlarca gösteri yapılıyor, sesler yükseliyor fakat değişen bir şey var mı? Gördüğümüz üzere hayır.

Örneğin; Fransa’da hukuk öğrencisi, Paris’teki günlük hayatının kötü taraflarından söz ediyor. Birçok hukuk firmasının, stajyerlik başvurusunu pozisyonun kapandığını söyleyerek reddettiğini dile getiriyor. “Bizi kabul ettiklerine inanmamızı istiyorlar. Ancak burada ikiyüzlülük var. ABD’deki gibi açık bir ırkçılık değil, daha gizli.” diyor.

PSG – Başakşehir Maçı | Siyah İnsan Irkçılık Tablosu

Avrupa Konseyi tarafından düzenlenen, 5 bin Afrika ve Arap kökenli genç erkeğin katıldığı bir anket çalışması, katılımcıların polis tarafından diğer Fransız vatandaşlara oranla 20 kat daha sık durdurulduğunu gösteriyor. Durum parlemontoda da farklı değil.  

Avrupa nüfusunun yüzde 10’unu oluşturmalarına rağmen, Avrupa Parlamentosu’nun 705 üyesinden sadece 24’ü Afrika ve Asya kökenli. Diğer bir yandan, ırkçılıkla mücadele için Avrupa Ülkeleri pek gönüllü değil gibi. Yeşiller Partisi’nden Kuhnke tarafından sunulan, sosyal konularda her vatandaşa eşit muameleyi öngören kanun teklifi, pek çok üye ülke tarafından engellendi.

PSG – Başakşehir Maçı Futboldaki Irkçılığı Gözler Önüne Seriyor

2000’li yılların ilk çeyreğinde Avrupa’da yükselen aşırı sağ gittikçe kötüye gidiyor gibi görünüyor. Irkçılığın futbola kadar sıçraması bu tezi destekler nitelikte. Daha öncede futbolda bu tarz olaylar olmuştu. Hatrılarsanız Portekiz 1’inci Futbol Ligi’nde Vitoria Giumaraes-Porto karşılaşmasında, takımına galibiyeti getiren golü atan Moussa Marega rakip taraftarlar tarafından ırkçı söylemlere maruz kalmıştı. Bu söylemlere 11 dakika tahammül edebilen Porto’nun Malili futbolcusu Moussa Marega sahayı terk etmişti. Shaktar Donetsk futbolcusu Taison, Excelsior futbolcusu Ahmad Mendes Moreira gibi.

Örnekleri çoğaltabiliriz elbette. Birleşik Krallık polis verilerine göre yalnızca 2019 senesinde 150 futbol maçında ırkçılık içeren olaylar meydana geldi. Üstelik bu olaylar bir önceki seneye göre artmış durumda.

UEFA ve FIFA bu tür olaylara karşı sert önlemler almadığı sürece bunları daha çok konuşacağız, yazacağız gibi duruyor. Maalesef ciddi bir toplumsal olay olan ırkçılık karşısında hepimizin durması gerekiyor. Sporda, sahada, soyunma odasında, restaurantta, alışverişte, sokakta. Her bir bireye görevler düşüyor. Umudum sonsuza kadar bir daha hiç konuşulmaması. Ama unuttuğumuz için değil, ırkçılık son bulduğu için.

Keyifli yaşamlar,

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*