Ana sayfa » Korona Virüsüne Karşı Yeni Yasaklar Gelecek Mi?

Korona Virüsüne Karşı Yeni Yasaklar Gelecek Mi?

Yazar salihkus

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 25 Kasım 2020 tarihinde korona testi pozitif çıkan kişilerin toplam sayısını açıklamaya başladı. Bu açıklama ile beraber hepimizin aklında yeni sorular ortaya çıkmaya çıktı. Türkiye genelinde yeni yasaklar gelecek mi? Tam tarihi açısından net bir açıklama yapılmasa da 30 Kasım haftası yapılacağı belirli olan kabine toplantısından ne karar çıkacağı sorusu ise beraberinde bir takım teorileri getirdi.

Yeni Korona Sayıları Neyi Gösteriyor?

25 Kasım’dan bu yana açıklanan sayılar çok yüksek olmasına rağmen, toplumda çok da büyük etkiler yapmadı. Çünkü sayılar aslında ikili, üçlü sohbetlerde konuşulan ve tahmin edilen sayılardı. Her yeni günde, tanıdığımız bir kişinin korona olduğunu öğrenirken üç, dört binli sayılar gerçekçi değildi.

Türkiye Günlük Vaka Sayısı Grafiği
Türkiye Günlük Vaka Sayısı Grafiği | Yeni Yasaklar

Peki yeni sayılar neyi gösteriyor? Mevcut sayılar, yeni yasaklar için yeterli mi? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçen çarşamba yapılan Bilim Kurulu açıklamasında alınan önlemlerin yeterliliğini görmeleri gerektiğini, bundan sonra yeni yasaklar için konuşmanın başlayabileceğini iletmişti. Yani yeni yasaklar ihtimal dahilinde.

Benim düşünceme göre sayıları açıklamaları da bu sebeptendi. İnsanların tepkilerini ölçüp, belki korkutmak istediler. Çünkü sokaklar hala kurallara uymayan yığınlarla dolu. Fakat sayılar ne yazık ki bir etki sağlamadı.

Yeni sayılar bize aslında ne kadar da kötü bir durumda olduğumuzu gösteriyor. Güncel aktif hasta sayısı 168 bine yükselmiş durumda. Şu ana kadar toplamda 13 binin üzerinde ölüm var. Güncel test adedimiz de 18 milyonu biraz geçmiş durumda. Yani test edilmesi gereken daha çok birey var. Testlerin sonucunda %17 oranında pozitif vaka görebiliriz. Bu da Türkiye toplamında 9,8 milyon kişinin daha ilerleyen günlerde pozitif çıkabileceği manasına geliyor.

İlgili bütün verileri burada bulabilirsiniz.

Sokağa Çıkma Yasağı Genişletilecek Mi?

Korona sayısının 30 bin bandını aşmasının ardından pek çok haber sitesinde konu ilgili iddialar dolaşmaya başladı. İnsanlar çeşitli telefon gruplarında yeni önlemlere dair konuşmaya başladı.

Bu bir takım provokatif girişim olabileceği gibi yetkililerin nabzı yoklamak için bilerek yaydığı bilgiler de olabilir.

Yeni yasak duyumlarında hafta içi akşam sekizden, sabah beşe kadar sokağa çıkma yasağı olacağı konuşuluyor. Hafta sonları ise tam karantina öngörüsü mevcut. 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşların durumları ise muhtemelen aynı oranda uyarlanır.

Yeni Yasaklar İle Berberler Kapanacak Mı?

Duyumların içerisinde berber, kuaför gibi işletmelerin de kapanması mevcut. Ancak ben bu kurumların çalışma saatlerinin kısıtlanarak, tamamen kapatılmayacağını düşünmekteyim. Ekonomik açıdan bakıldığında paranın hareket etmesi gerekli.

Gerçek manada para konusu olmasa bile vatandaşların psikolojik huzuru için berberlerin ve kuaförlerin kapatılmayıp, saatlerinin kısıtlanması ve kişi sayısı önlemlerinin alınması gerektiğini düşünüyorum.

Yeni Yasaklar Gerekli Mi?

Toplumda virüsün yayılmasına karşı bilinç uyandırılmaya çalışılsa da ne yazık ki yolda yürürken hala maskesiz ya da maskesini indirmiş insanlar görüyoruz. Aslında bir zorunlulukları olmamasına rağmen dışarı pervasızca çıkan insanlar için bir kısıtlama gelmesi gerektiğini düşünüyorum.

Denetimlerin de arttırılması bu konuya hizmet edecektir.

Yapılacak yeni kabine toplantısı sonrası yeni bir takım kararların çıkacağı kesin gibi. Ancak ne derece sert olacağı konusunda sadece tahminlerde bulunabiliyoruz.