Ana sayfa » Bir Word Hikayesi – İçindekiler Sayfası Oluşturmak

Bir Word Hikayesi – İçindekiler Sayfası Oluşturmak

Yazar salihkus

Merhaba arkadaşlar.

Şu aralar finaller ile uğraşmaktayım. Proje haftasından yeni çıktım ve iki haftadır da bir şey yazamadım. En son Excel’i anlatan bir seriye başlamıştım. Onu devam ettirmeden şimdi de Word serisini başlatıyorum. Her ikisini de yavaş yavaş ilerletmeyi düşünüyorum. Çünkü mühendis adayı olarak sadece birine değil, hepsine ihtiyacımız var. Şimdi biraz bu yazının konusuna dönelim.

Yeni bir şey denedim ve ekran videosu çekerek bir anlatım yapmaya çalıştım. İlk deneyimim olduğu için hatalarım varsa kusura bakmayın şimdiden. Elimden geldiğince açıklayıcı olmaya çalıştım.

Video içinde de ayrıntılı olarak görebileceğiniz üzere Word açılışında bizlere hazır olarak birçok yazı formatı sunmaktadır. Genel olarak “Normal” formatı ile ilerleyip, yazı tipi ve benzeri değişiklikleri yazı üzerinden yapmaktayız. Ancak zaman bizim için ilerledikçe uğraştığımız metinlerin büyüklükleri artmaktadır. Bu yüzden gösterilen formatlar ile çalışmak daha mantıklı hale gelmektedir. Ben sadece proje raporu, ödev raporu hazırlarken bu şekilde çalışıyorum. Bu formatları özellikle içindekiler sayfası oluşturmak için kullanıyorum.

Videoda formatlara dair daha çok bilgi ile içindekiler sayfasının oluşturulması sürecini görebilirsiniz. Kullanılan program Word 2013’dür.

https://youtu.be/trnNhpeV3B8

 

Oluşturulan içindekiler sayfasının her bir başlığına direk gidebilmek için “CTRL+Sol Tık” kullanabilirsiniz. Hatta dosyayı PDF uzantılı kayıt etseniz bile aynı işlevi kullanabilirsiniz.

Bir rapor hazırlarken planlı çalışmak, izlenecek rotayı belirlemek önemlidir. İçindekiler sayfasını oluşturmak da sizin rotanız olacaktır. Bunu dinamik bir şekilde yapmak da gelecekte fark ettiğiniz hataları düzeltmekte size kolaylık sağlayacaktır. Aynı zamanda bu yapı düzenli bir yapı olduğundan şekil olarak da raporunuz oldukça hoş gözükecek ve içindeki bazı eksiklikleri gizleyebilecektir. Bu etki çoğu zaman benim kurtarıcılarımdan birisi olmuştur.

Keyifli günler, iyi çalışmalar. Varsa sınavlarınızda da başarılar.