Ana sayfa » Bir Excel Hikayesi – Kısayollar

Bir Excel Hikayesi – Kısayollar

Yazar salihkus

Merhaba arkadaşlar,

Denizli gittikçe serinlemeye başladı. Artık dengesiz bir Denizli havası yok önümüzde; dengeli ve soğuk bir haldeyiz gibi. Tabi bu kısım Denizli’de yaşayanlara bir selam, yaşamayanlara bir anlatım olarak mevcut. Neyse.

Neler yazsam işe yarar diye düşünürken excelin bildiğim kadarını anlatmaya çalışayım bari demiştim. Bir arkadaşım da şu kısayolları bir anlatsana demişti. Baktım, harbiden de bilmeyen insan çok, dedim demek ki işe yarayabilecek bir şey. Ben de exceli anlatmaya kısayollar ile başlayayım dedim. Sonrasında bir şekilde devam ederiz.

Öncelikle excel, hangi iş yerine giderseniz gidin, bir bilgisayar var ise erişebileceğiniz yegane programdır. İçerisinde bir lego gibi parçaları bulunur ve sizin onu birleştirmenizi bekler. O legolar ile kale de, araba da bahçe de yapmak sizin elinizdedir. Ben de elimden geldiğince yapabildiklerimi sizler ile paylaşacağım. İnternette  bulunan birçok benzerinden farklı olarak anlatımda bir farkım olacağına inanıyorum.

Şuan Google Amcaya Excel Kısayolları yazarsanız önünüze gelecek sayfalarda (muhtemelen bu değil) bir ton bilgi olacak, hepsi doğru olacak ancak anlaşılması da zor olacak. Bu yüzden ben genel olarak kullanılanlarını sizlerle paylaşmayı hedefliyorum.

Neredeyse her kısayol ‘Ctrl’ tuşu ile başlar. Muhtemelen rastgele olarak ‘Ctrl’ye basılı tutarken bir tuşa basarsanız bir kısayola denk gelir.

Birincil Kısayollar

Yukarıdaki tabloda bulunan kısayollar genelde kullanılan kısayollardır. Temel bir bilgi olarak bunları kullanmak gerekmektedir. Bu tuş kombinasyonları size hız katacak, işlemlerinizde daha hızlı olmanızı sağlayacaktır.

İkincil Kısayollar

İkincil olarak nitelendirdiğim bu kısayolların da önemi büyüktür. Dediğim gibi bunun gibi daha nice kısayol mevcuttur. Ancak benim için bunlar temel sayılabilecek olanlardır. Hatta onları da sizin için iki ana gruba ayırdım gördüğünüz gibi. Sonraki yazılarımda planladığım ölçüde ekran görüntüleriyle devam edip, basit grafikler, tablolar, işlemler, formüller ve sonunda makroya giriş yapacağım. Ancak kısayollar bu işin temeli.

Ve şunu da belirteyim ki bu kısayolların çoğu zaten Windows’da benzeri işlemlere yarayan kısayollardır. Yani CTRL + C dosya kopyalama için de kullanılabilir. Bu yüzden farklı yerlerde de kullanabilirsiniz. Böylece alıştırma yapma alanınız genişler ve öğrenme süreci hızlanır.

Teşekkürler arkadaşlar, iyi çalışmalar, keyifli yaşamlar.