Başarılı Olmak ve Sürdürülebilirlik

Başarılı Olmak ve Sürdürülebilirlik
Başarılı Olmak ve Sürdürülebilirlik, Hedef

Hayata atıldığımız andan itibaren sürekli karşılaştığımız sorular benzer kelimelerin çevresinde döner. Okulda nasıl başarılı olunur? Derslerde başarılı olmak. Hepsinin tepesinde hayatta başarılı olmak. İşte, ailede ve hatta rahatlamak için gittiğimiz hobilerde bile başarılı olmak önemlidir.

Kavramlar

Fakat bu başarı odaklı dünyada, aslında bir illüzyona doğru koşuyoruz. Başarılı olmak öylesine abartılıyor ki, insanların en çok merak ettiği ve ulaşmaya çalıştığı nokta haline geliyor. Olayın esasları sizin gözünüzün önünden temizleniyor ve siz sadece başarılı olmak adına koşuyorsunuz. Sağınızda solunuzda ne vardır, bir durak sonrası nedir, geçtiğim noktadaki durumum nasıl? Sorulması imkansız cümleler olarak arada kalıyor.

Asıl sorulması gereken sorulardan birisi her zaman geride kalıyor. Sürdürülebilirlik. Sanki başarı, ulaşılacak bir noktaymış da, insanlar oraya vardığında serüven bitiyor ve bütün kapılar açılıyormuş gibi anlatılıyor. Sürdürülebilirlik söylemesi zor, yazması zor bir kavram olarak süslü konuşmalar için saklanıyor. Ama bilmelisiniz ki, başarılı olmak ve sürdürülebilirlik birbirini tamamlayan, ayrı olarak düşünülemez iki kavramdır.

Literatür

Başarılı olmak adına birçok teknik anlatılır. Hedef belirleme teknikleri, odaklanma teknikleri, çok satanlar listesinde imkansızı başarmış insanların teknikleri…

Fark edilmeyen kısım şu ki, her tekniğin sonuncu maddesi kesinlikle sürdürülebilirliktir. İnsanlar her daim ilk noktalara takılırlar ve orada uzun zaman harcarlar. İstedikleri sonuca ulaşamayınca da suçu sisteme atarlar.

5S hatalı bir sistem midir? Kaizen? PUKÖ?

Örnekleri arttırmakta sıkıntı yaşamayız. Birçok örnek vardır. Örnekleri incelediğinizde görebilirsiniz ki, sürdürülebilirlik esas önemli olandır.

Başarılı Olmak

Başarılı olmak ulaşılacak bir nokta değildir. Başarı varılacak bir durak değildir. Yolculuğun ta kendisidir. Her adımı sürdürülebilir kıldığınız sürece başarı olmak sizin için çok kolay olacaktır.

Büyük adımlar atmayın. Ufak ancak temelli adımlar atın. Hız zamanında yaşıyoruz ancak iyi şeyler hala zaman istiyor. Hızlı olabilmek için harcadığınız zamanı yavaşça katetmek çok daha kolay.

Keyifli yaşamlar,

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*