Ana sayfa » Para Mutluluğu Sever

Para Mutluluğu Sever

Yazar salihkus
134 görünümler

Yazım içinde sizlere paranın ‘kişiliğinden’ bahsedeceğim. Para mutluluğu sever diyeceğim ve diğer davranışlarından ve bizle olan ilişkisinden söz edeceğim. Hepsinden önemlisi temel kuralı açıklamaya çalışacağım; para kazanmak için ne yapmalıyız?

Mutluluk

Öncelikle mutluluğu biraz tanımlamalıyız bence. Mutluluk, Murathan Mungan’ın da dediği gibi bir yarış değil, bir yolculuktur. Kesinlikle varılacak bir yer değil, aksine sürekli yolda olma halidir. İnsan mutluluğa giden yolda mutlu olur, vardığı an belki yine mutludur fakat o andan sonraki an geldiği vakit, mutluluk bitecektir.

Hayatımızda bir şeyleri elde etmekten ziyade, o şeyleri elde etmek için geçtiğimiz yollar daha fazla mutluluk vericidir. Mutluluk gelişmektir, bir adım ötesine giden yoldur. Hep daha iyisinin var olduğunu bilerek ilerlemek fakat elimizdekiyle yetindiğimizi de kabul etmektir. Dolayısıyla mutluluk para kazanmak değildir. Para kazanıyor olmaktır. Kazanma yolunda kendinizden bir şeyler vermek ve emek harcamaktır. Bu emek sonucunda da mutlu olmaktır; çünkü unutmayın, para mutluluğu sever.

Bir an durun ve düşünün. Bütün o filmlerde bahsedilen olaylar da aynısını savunur. Büyük bir hedefiniz vardır ve hedefe varmak için şevkle çalışırsınız. Tam hedefe varırsınız, mutlu ve huzurlu olacaksınızdır fakat her şey söner. Heyecanını kaybeder ve elinizdeki mutluluk aşırı şişirilmiş bir balon gibi patlar. Siz de elinde ilk balonunu patlatan ve olayı anlamlandırmaya çalışan küçük bir çocuk gibi şaşıp kalırsınız. Bence balonla oynamanın da en eğlenceli kısmı şişirmesidir zaten.

Para

Para çok tanımlanmaya ihtiyaç duyan bir öge olmasa da bir iki cümle onun için de yazayım dedim.

Para kazanmak, iş seçmeyen insan için çok da zor değil bence. Üniversite hazırlık sınıfını bitirdiğimin ertesi yazında gazeteden iş ilanı araştırarak iş buldum ve çalıştım. Bir öğrenci için iyi para kazandım ve yıl içinde güzelce harcadım. Herhangi bir vasfı olmayan birisi olarak para kazanmak istedim ve yaptım. Çünkü para kazanmak kolay.

Ancak şunu da söyleyeyim ki ikinci ayda yaptığım iş sıkıcı gelmeye başladı. Aynı şeyler ve gittikçe renksizleşen dünya vardı. Sonra ne oldu? Aynı parayı almama rağmen yetersiz hissettim. İşi sevmemeye ve parasını az görmeye başladım.

Bu olay üzerine, bir çok insanın benzeri olayını dinlediğinizde şu sonuca varıyorsunuz; insanoğlu para kazanma amacıyla çalışmak için yaratılmamış. İnsanoğlu çalıştığı için para kazanmak amacıyla yaratılmış. Bu konuyu Yaptığın İşi Sevmek, Sevdiğin İşi Yapmak başlıklı yazımda açıklamaya çalışmıştım.

Para, sevdiğimiz şeyleri yapmak için sevmediğimiz işleri yaparak elde edilen bir kavramdır. Net toplama baktığınızda para için sevmediğiniz işleri yaparak onu kazanırsınız ancak kazandıklarınızı sevdiğiniz işlerle harcamak için yeterli zamanınız olmaz.

Para Mutluluğu Sever

Hep bir noktada “yetersizliğe” ulaşıyor insan. Günümüzde de en büyük yetersizlik “para” oluyor. Onu kazanmak için binbir türlü iş yapıyoruz ancak çoğumuz yaptığımız iş sonucunda paranın yeterliliği tatminine ulaşamıyoruz. Peki, yetersiz olan cidden para mı, yoksa bizim beklentilerimiz mi yüksek?

İnsan aslında bir iş yaparken ödemesini mutluluk ve huzur olarak almak ister. Paranın kendisine bu isteklerini sunacağını sanır. Fakat hayat işleri bu şekilde yürütmez. Para hiç bir zaman insana yetmez. Çünkü sevdiği şeyleri para ile almak için çalışan insanlar asla yeterince para kazanamaz.

Para mutluluğu sever, mutluluk insanın sevdiği işi yapmakta olmasıdır. Yani aslında para sevdiği işi yapmakta olan insanı sever. Sevdiği işi yapmakta olan insan, işine daha fazla özen gösterir ve gelişimini sürdürür. Yani sevilen iş demek, gelişmek demektir. Gelişmek demek aslında başarıyla yoluna devam etmek demektir ve en başında yazdığım gibi “mutluluk” da tam olarak yolda olmak demektir.

En öze indirgersek, parayı gerçekten tatmin olacağınız ölçüde kazanmak istiyorsanız sadece sevdiğiniz işi yapın. Hem de böylece sevdiğiniz şeyi yapmak, almak için ekstra paraya ihtiyaç duymazsınız. Çünkü para zaten sizin o işi yapmanızdan gelmiştir. Hem mutlu olmuşsunuzdur, hem de para almışsınızdır. Para ile de belki hayatta sizin kadar başarılı olamamış insanlar için bir şeyler alabilirsiniz ya da para yönetimine dair bir şeyler okuyarak hayatınıza katkı sağlayabilirsiniz.

Tabi ki her sevdiğiniz işten de para kazanma yoluna girmemek gerekir. Her ne kadar para mutluluğu sevse de, huzur parayı pek fazla sevmez. İşin işine sürekli para girerse huzurunuz kalmaz. Bu yüzden paranın olmadığı bir mutlulukla huzur biriktirip, huzurun olmadığı bir mutlulukla da para kazanmalısınız. Çünkü dünyamız para üzerine, insan doğası da mutluluk ve huzur üzerine kurulu.

Para kazanmak için de mutlu olmalıyız. Mutlu değilseniz, para kazanmıyorsunuz ya da daha fazla kazanma ihtimalinizden farkında olmasanız da uzaklaşıyorsunuz, uyanın!

Keyifli yaşamlar,